Bulgaristan, elektrikli otobüs yatırımları sonrası Karsan e-Jest ile birlikte minibüs tarafında da toplu taşımada dönüşüm için adımlarını sürdürüyor.

Ocak ayı itibarıyla tamamen elektrikli otobüs ailesi e-ATA’nın ilk teslimatlarını Romanya’ya gerçekleştiren Karsan, minibüs tarafında da genişlemeye devam ediyor. Bu kapsamda sınır komşumuz Bulgaristan’a ilk elektrikli araç satışının gerçekleştirdiğini duyuran Karsan, bu adımla birlikte ülkenin de tarihine geçiyor. 100’ün üzerinde elektrikli otobüs filosuyla toplu ulaşımda çevreci yönde yatırım yapmayı sürdüren Bulgaristan, minibüs boyutundaki ilk elektrikli araç tercihini de Karsan e-JEST’ten yana kullanmış oldu. Yapılan anlaşma kapsamında 4 adet e-JEST’in Dobriç Belediyesi’ne teslim edildiği de paylaşılan bilgiler arasında.

Karsan, Bulgaristan ihracatında yeni sınıra yaklaşıyor Yollara çıkışıyla birlikte Dobriç Belediyesi’nin ilk elektrikli toplu ulaşım aracı da olacak olan e-JEST ile birlikte Karsan’ın Bulgaristan ihracatı da yeni bir sınırı geride bırakıyor. Yapılan bu ihracatla birlikte, Karsan üretimi ülkedeki araç sayısı 50 adede yaklaşmış durumda.

Elektrik gücünün getirdiği konforla öne çıkan e-JEST, 184 HP güç ve 290 Nm tork üreten BMW üretimi elektrikli motor ve yine BMW üretimi 44 ve 88 kWh bataryalarla tercih edilebiliyor. 210 km’ye kadar menzil sunarak bu anlamda 6 metrelik küçük otobüs sınıfının en iyi performansını gösteren e-JEST’in enerji geri kazanımı sağlayan rejeneratif fren sistemi sayesinde bataryaları yüzde 25 oranında kendi kendini şarj edebiliyor. 10,1 inçlik multimedya dokunmatik ekranı, tamamen dijital gösterge paneli, anahtarsız çalıştırma, USB çıkışları ile donatılan ve talebe bağlı olarak WI-FI uyumlu altyapı sağlayan minibüs, 4 tekerlekte bağımsız süspansiyon sistemini de sunuyor.

Ozan ÖĞRETMENOĞLU, LOG

Reklamlar