Yaşam

Bulgaristan’dan ‘Zeytin Dalı’ harekâtına destek…

“TERÖR VE TERÖR ÖRGÜTLERİNE LANET”!

 Bulgaristan Türkleri Türk Silahlı Kuvetleri’nin Suriye’nin Afrin bölgesinde terör örgütü yuvalarına karşı 30 günden beri devam eden “Zeytin Dalı” adlı askeri operasyonlarına destek verdiklerini belirtiler. 

Bulgaristan Varna ilinin Dılgopol Belediyesinin Medovets (Sarı Kovavanlık) köyünde Türk halkı bir toplantı yaparak, Türkiye’nin “Zeytin Dalı Operasyonuna” tam desteklerini ifade ettiler. Bu dayanışma buluşmasında, merkezi Bayrampaşa/İstanbul’da bulunan Bulgaristan Türkleri Kültür ve Hizmet Derneği BULTÜRK yönetiminden temsilciler de katıldı.

Dayanışma forumu, 1985-1989 Türk kimliği uğruna mücadelemizde can feda eden kardeşlerimizin Medovets (Sarı Kovavanlık) şehitliğini ziyaretleriyle başladı. Kabirlere çiçek ve çelenk kondu. Fatiha okundu. Saygı duruşunda bulunuldu.

Forumda yapılan konuşmalarda Medovets (Sarı Kovavanlık) köyü Muhtarı Mustafa Y. İSMAİL, Türkiye’deki soydaş dernekleri arasında en etkin ve etkili çalışmalarıyla ünlü olan BULTURK ziyaretinin kendisini ve köydeşlerini onurlandırdığını söyledikten sonra şöyle dedi;

“Medovets (Sarı kovanlık)” hak ve özgürlük, demokrasi ve adalet bayrağına sımsıkı sarılmış bir Balkan köyüdür. 1989 Mayıs Ayaklanmamızdan, 1990 Büyük Millet Meclisi coşkun mitinglerinden beri dava ruhumuzu biliyoruz. Bizi çok parçaladılar, fakat asla birbirimize düşüremediler, bizim burada Türk kimliğimiz dimdiktir, kimlik davamızdan bir adım gerilemedik. Günümüzde, tepede ve tabanda birleşme rüzgârları yeniden esmeye başladı. Bizim taban dokumuz, rengimiz, kararlılığımız ve azmimiz ortadadır. Kabul edeceğimiz bir ortak liste hazırlansın, biz halkımıza sunar, onay alırsak oyumuzu veririz, yani halkımız seçsin liderini. Artık mecliste 50 milletvekili bulundurma zamanı geldi. Kişisel hesapla ulusal siyaset yapılmaz. Liderlerin kişisel çıkarlarıyla köylülerimizin menfaatleri örtüşmüyor. Türk partilerinin yöneticileri halktan kopmuştur. Yeni bir orta direk etrafında birleşmekten yanayız.  

Geçen yüzyıl biz birbirimize kenetlendik. Yarımız Türkiye’dedir. Gençlerimiz ise Batı ülkelerine çıktı. Fakat biz ruhen biriz, aramızda sıkı iletişim var. Can cana, el ele vermişiz. Bizi birbirimizden kimse ayıramaz. Daha iyi günlerde yeniden tek yürek olmayı beklerken mutluyuz.

Günümüzde toplayıcı, halkçı vasıflarla donanmış bir lidere ihtiyaç var. Halk önünü görmek istiyor. Mecliste oturanların birçoğu Medovets (Sarı Kovavanlık) köyünü bilmez, uğramaz oldular. Devlet eli köylere uzanmıyor. Kendi halimize bırakıldık. Sofya her gün kaynıyor, fakat o sorunlar bizim değil. Bizim problemlerimiz el atan yok. Müslüman azınlık diliyle, diniyle, ahlakı, gelenekleri ve kültürüyle yaşamak istiyor. Yediden yetmişe Türkçe konuşan bir köyde Bulgar ana-okuluna ve Bulgarca tedrisatlı okula gerek yok. Biz öz sorunlarımızı çözmede özgür olmak istiyoruz.”

BULTÜRK temsilcilerinin konuşmaları büyük ilgiyle karşılandı. BULTÜRK derneğinin tarihçesini öğrenen köylüler, faaliyetleriyle ilgilendiler. 15 Temmuz 2016 hain Fetöcü darbe teşebbüsü, Yeni Türk Ruhunun doğuşu ve BULTÜRK kadrolarının bu coşkulu atılımlarda yer alması alkışlandı.

Soydaşların dünya görüşünü değiştirme yolunda önemli adımlar atan BULTÜRK ve Bulgaristan Stratejik Araştırma Merkezi BGSAM gibi hedefe yönelik çalışan eylem merkezlerinin yalnızca 1989 büyük göçü sonrası resmi kayıtlara göre Türkiye’de yaşayan 720 bin çifte vatandaşın çıkarları için olduğu kadar, Bulgaristanlı Türklerin haklarını, hukuksal statüsünü, okullarda zorunlu Türkçe eğitimi gibi sorunların yakın zamanda kesin çözümü için de çaba gösterdiği ifade edildi. Sorunlarımız ortaktır, dertlerimiz aynıdır, davamızın haklı oluşu bize ilham veren güç kaynağıdır vurgusu yapıldı.

BULTÜRK’ün kısa tarihçesinden şu anlar ön plana çekilerek açık tartışmaya konu edildi. Daha 2003’de, kurulduğu yıl BULTÜRK, Türkiye’deki dernekler arasında seçkin bir yer aldı. Bir önceki seçimde kaybedilen, Kırcaali Belediyesi’nin geriye kazanılmasında önemli rol oynadı. Bir yıl sonra 2004’te BULTÜRK “Bulgaristan Türklerinin Sesi” aylık gazetesini çıkarmaya başladı. 2011 yılında da Bulgaristan’da ilk defa bir Türk Cumhurbaşkanı adayı çıkartıyor. Ocak 2018 itibarıyla 128. sayımızı yayınlandı. Derneğimiz daha kurulduğu yıl Dünya Türk Gençler Birliği Örgütüne üye oldu. Türk Dünyası Gençlik Kurultaylarında Bulgaristan Türk Gençliğini temsil ettik. Türk Dünyası medya forumlarına BULTÜRK Gazetesi olarak katıldık. Türk Dünyası bizi, biz de Türk Dünyasını tanıdık. Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu’na da kabul edildik. Türk Dünyası’nın Ankara, Kırgızistan, Kazakistan, Yakutya – Omsak, Başkurdistan, Çuvaşistan, Tataristan, Kırım, Gagavuzyeri, Romanya, Makedonya ve KKTC’e Kurultaylarda yerimizi aldık. Sofya’da yapılan Türk Liderler Zirvesini BULTÜRK olarak organize ettik.

Forumda soru cevap bölümü canlı geçti.

“Birleşme” konusunda herkes aktifti. Türkiye’deki konfederasyonların açık ve inandırıcı, gönül alıp sürükleyici fikirlerle ortaya çıkmadığına işaret edildi. Köylüler, bizi ancak “şehitlerimizin can verdiği dava birleştirir” dediler. Halktan kopmuş liderlerin davadan ayrılması istendi. Bulgar demokrasi ve adalet hareketlenmesiyle ortak noktalarda kesişme gereği vurgulandı. Hareket merkezimizin Bulgaristan’da kalması gereğine işaret edildi. Halka rağmen siyaset yapılamayacağını belirtenler, birleşmelerimizi isteyenler gelsinler konuşalım, dediler. Görüş alış verişinde Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) de konu edildi. Koca- Balkan’ın Kuzey eteklerinde en güçlü HÖH kalelerinden birisi olan “Medovets (Sarı Kovanlık)” köyünde zeytin dallı partiye rağbet yok olmuş. DOST da inandırıcı değil. Köyde yeni bir bekleyiş var. Yeni bir kucaklaşma! Yeniden doğma ve kanatlanmaya özlem var.

2018 yılında Bulgaristan Türkleri için en aktüel konu. Türkiye Cumhuriyeti Devletinin “Zeytin Dalı” anti-terörist barış ve güvenlik operasyonudur. Köylüler TV ekranına kilitlenmiş “A haberi, TV-24, TRT haber ve Habertürk TV” gibi kanallardan gece gündüz bilgi alıyorlar. Foruma katılanlar “Zeytin Dalı” askeri harekatına destek bildirisi kabul ettiler.

Destek Bildirisi;

Türkiye’nin “Zeytin Dalı” operasyonu bizim için kutsaldır. Biz Çanakkale şehitlerinin torunlarıyız. Türkiye bizim ana-vatanımızdır. Her karış toprağında bizim de ata kanımız vardır.

Ebedi varlığımızın en yüce sembolü dalgalanan ay yıldızlı bayrağımızdır. Vatanımızın parçalanmaz bütünlüğü uğruna yürütülen bu ağır savaşta düşen her şehit kardeşimizdir. Acılar, bizim yüreğimizi de dağlıyor. Derelerin bir birilerinden ayrı oldukları gibi tüm dereler bir baraja, barajlar ise bir denize aktığı gibi Biz Türkiye’nin dışında olan Türklerin de Denizimiz Türkiye Cumhuriyetidir. Biz ayrı devletlerde olsak da teröre, zulme ve emperyalizme karşı kenetlenip bir yumruk olabildik ve terörün boyun eğdirdiklerinden olmadık, olmayacağız. Terörün ve teröristin insanlığa karşı işlediği her suçta, millet olarak dünyada karşı gelebilen tek MİLLET TÜRK MİLLETİ OLMUŞTUR şimdi yine hep birlikte bu terörün karşısında durmaya devam edeceğiz.

Biz ordumuzun yenilmezliğine inanıyoruz. Yeni köy ve tepelere dikilen bayrağımız bize de güç ve gurur veriyor. Dualarımız Musul Kerkük’e kadar devam edebilme gücü vermesi ve tüm dünya mazlumlarına sahip çıkabilecek güce ulaşmasıdır. Allah yar ve yardımcınız olsun.

Yeni yüzyıl, Büyük Türkiye Yüzyılı olacaktır. Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’A ve MHP Genel Başkanı Devlet BAHÇELİ’YE inanıyor ve güveniyoruz. Davet bekliyoruz. İstediğiniz cephede siper almaya hazır olduğumuzu da buradan açıkça belirtiyoruz.

Bulgaristan’ın tüm Türk köylerinde “Zeytin Dalı” operasyonunu destekleme toplantıları yapılıyor. Destek bildirileri onaylanıyor. Memleketimizin Türk kokan her köşesinde ruhsal uyanış ve yüreklerde şahlanış var. Bu duygu ve düşüncelerle, şanlı Türk ordusunun kış şartlarına rağmen özveriyle yürüttüğü Zeytin Dalı Harekatının bölgede kalıcı barış ve huzur ortamının sağlanması ile sonuçlanmasını, vatanımızın kıymetli evlatları askerlerimizin burunları dahi kanamadan vatanımıza dönmelerini ve ailelerine kavuşmalarını tüm kalbimizle umut etmekteyiz.

Not: Toplantı sonrası katılımcılara, Rafet ÜLÜTÜRK’ün kitabı ve BULTÜRK Gazetesi dağıtıldı.

Medovets – (Sarı Kovavanlık) Halkı Adına

Muhtar Mustafa Y. İSMAİL