Haberler Yaşam

Bulgaristan’dan dezenfekte vurgunu! Her gurbetçiden 5.90 Euro alınacak

Her yıl yüzbinlerce gurbetçinin Türkiye’ye gidiş gelişlerde kullandığı Bulgaristan’daki uygulamalar, vatandaşları çileden çıkarmaya devam ediyor. Son olarak 3 yıl önce Türkiye’den Bulgaristan’a girişlerde 3 Euro karşılığı başlatılan dezenfekte işlemine zam geldi.
Bulgaristan gurbetçilerin Türkiye’ye varmak için çıktıkları sıla yolunda en çok sorunla karşılaşılan ülke olarak dikkat çekiyor. Gurbetçilerin, rüşvet ve hırsızlık vakaları nedeniyle yaptıkları şikayetler son dönemde azalsa da hala tam olarak çözülebilmiş değil.

Diğer yandan Bulgar hükümetinin Avrupalı Türklerin geçişlerini kara dönüştürmek için başlattığı uygulamalara her gün bir yenisi eklenirken, 2011 yılında başlatılan dezenfekte işlemine bu yıl zam yapıldığı ortaya çıktı.

Şap hastalığı bitti, Bulgaristan’ın dezenfekte süsü bitmedi!
2011 yılında Kapıkule’den geçen otomobilleri şap hastalığına karşı dezenfekte etmeye başlayan Bulgaristan, bu uygulamayı süresiz hale getirdi.

Türkiye’de şap hastalığı ile ilgili hiçbir tespit olmamasına rağmen, Bulgar hükümeti maddi açıdan kazanç sağladığı için ‘altın göl’ olarak bilinen uygulamaya bu yıl zam yapıldığı ortaya çıktı. Bu yıl Sıla Yolu’nda Bulgaristan’dan geçen gurbetçileren alınan dezenfekte ücretinin 5.90 Euro’ya çıktığı kaydedildi.

Yolsuzluk nedeniyle son verilmişti!
Bulgaristan’da Gıda Güvenliği Ajansı’nın kararıyla şap hastalığına karşı 2011 yılında Kapıkule’den geçen otomobiller için dezenfeksiyon sistemi başlatmıştı.


Uygulama 2013 yılında ‘yolsuzluk’ iddiaları üzerine kaldırıldıktan sonra 2014’ün Mayıs ayında yeniden uygulamaya konuldu.

 

Artı33

 

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

fourteen + eighteen =