Bulgaristan’da Yatırım Forumu Düzenlendi

Bulgaristan’da, Bulgar-Türk Ticaret ve Sanayi Odası (BULTİŞAD), Türk ve Bulgar iş adamlarını bir araya getirdi.

BULTİŞAD’ın  Türkiye‘nin  Sofya Büyükelçiliği Ticaret Müşavirliği ile başkent  Sofya‘daki bir otelde düzenlediği ortak yatırım forumuna, iki ülkeden iş çevrelerini temsilen yaklaşık 200 iş adamının katıldı.

AA muhabirine konuşan BULTİŞAD Genel Başkanı Fikret İnce, “Türk iş dünyasına  Bulgaristan‘daki yatırım olanaklarını tanıtmak istiyoruz.  Bulgaristan‘ın vergi politikasının  Avrupa‘nın en iyi politikası olduğunu söyleyebiliriz.” diye konuştu.

İki ülkenin, tarihi ve kültürel bağlarına değinen İnce, ” Bulgaristan vergi ve ekonomik olarak yatırım için çok uygun bir ülke.” değerlendirmesinde bulundu.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu Türkiye-Bulgaristan İş Konseyi Başkanı  Osman Akda  Bulgaristan‘daki yatırım fırsatlarının böyle bir forumda değerlendirilmesinin önemli olduğunu dile getirdi.

Ayrıca Ak, ticaret hacminin artırılması açısından Bulgaristan-Türkiye sınırındaki tır kuyruklarının azaltılmasının iki ülke makamlarının ele alması gereken bir konu olduğunu vurguladı.

Türkiye’nin  Sofya Büyükelçisi  Süleyman Gökçe de ikili ilişkilerin hızla gelişmesinin önünde engel olmadığını belirterek, “Bu sene ticaret hacminin 5 milyar doları aşmasını bekliyoruz.” diye konuştu.

Gökçe, “İki ülke arasında en son 2009’da bir iş konseyi toplantısı yapılmıştı. Aradan geçen 8 yılı aşkın sürede yaşanan bu açığı kapatmak istiyoruz.  Bulgaristan‘daki Türk yatırımlar 2,2 milyar doları aşmış bulunuyor. Bu da tüm zamanların en büyük rakamıdır. Karşılıklı yatırımların artmasını istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bulgaristan’da Ticaret ve Yatırım Fırsatları başlıklı forumda, ” Avrupa Birliği’nin ( AB) Teşvik Mekanizmaları,  Bulgaristan Vergi Sistemi ve Oturma İzni Alma Prosedu¨rleri,  AB‘ye İhracatta  Bulgaristan‘ın Lojistik Üs Olma Potansiyeli ve Avantajları, Dış Ticarette Finansman Enstru¨manları ve  Bulgaristan İş Gu¨cu¨ Piyasası – Gu¨ncel Durum ve Perspektifler” gibi çeşitli paneller düzenlendi.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir