Bilgiye Erişim Programı’ndan hukukçular, Bulgaristan’da 2018’de bilgiye erişim durumunu bir raporda analiz ediyor. Rapor yıllıktır ve 2001’den beri kesintisiz yayınlanmaktadır. Hukukçuların vardığı sonuç, yasaların zorunlu kıldığı kurumların web sitelerinde sürekli bilgi yayınlanmasının yanı sıra, “Kamu Bilgilerine erişim programı” ile bağlantılı, hukuk alanında olumlu değişikliklerin artmasıdır. Raporda ayrıca, vatandaşların yasa hakkında çok daha fazla bilgilere sahip olduğu tespit ediliyor.

Mevzuat ve uygulamaların sonuçlarının analizinin ardından, raporu hazırlayanlar idari prosedürleri hafifletmek, şeffaflığı ve yönetimin hesap verebilirliğini artırmak için önerilerde bulundu.

Raporu hazırlayanlar arasında olan avukat Aleksander Kaşamov : “Bu yasadaki yükümlülüklerini yerine getirme konusunda tüm kurumların çaba gösterdiğine tanık oluyoruz. Ayrıca, Sayıştay, Bakanlar Kurulu nezdinde “İdare Modernizasyonu” müdürlüğü gibi kurumların, her an çalışmaya başlayacak olan elektronik platformu ile birlikte olağanüstü çabaların olumlu rolünü değerlendiriyoruz.” derken şunları ekledi:

“Bu iyi habere yerel mahkemelerin ve Yüksek İdare Mahkemesinin de iyi çalıştığını eklemeliyiz. Maalesef olumsuzluklar da var. 2018 yılında diğer kurumlardan Yasanın daha iyi uygulanmasına katılmalarını beklerdik. Fakat kamu bilgilere erişim konusunda en ağır darbeyi aldık. Bu 2000 yılında Kanun’un kabulünden sonra ilk kez oluyor. Meclis’teki Hukuk Komisyonu yasama inisiyatifi ile bir değişiklik masaya koydu. ununla vatandaşlar ve tüzel kişilerin temyiz hakları sınırlanırken, üstün idari organ tarafından idari kontrolün yokluğunda, temyiz hakkı koruyan tek bir mahkeme oluyor. “

Nitelikleri bakımından, Bulgar Kamu Bilgilerine erişim Yasası, dünyadaki benzer 123 yasa arasında 52. sıradadır. Bu uluslararası sıralamayı oluşturan avukatlar, esas olarak yaptırım mekanizması ve idari kontrolden sorumlu bir bilgi komisyoncusu bulunmaması ve şimdi sadece bir mahkemenin karar vermesi hakkında yorum yapıyor. “Bilgiye erişim programından” avukat Kiril Terziyski şunları izah etti:

“Değişiklik risklidir, çünkü temyiz başvurusunun olmaması için ön şart yaratır. Biz vatandaşların yararına olmayı başarıyoruz, geçen yıl sağladığımız hukuk yardımı sayesinde, 60 mahkeme kararının olduğunu bildirmeliyim. Bunlardan 50’si erişim arayanlar yararına sonuçlandı ve sadece 10’u idare lehinedir. Tavsiyem vatandaşların bilgi konusunda ısrarcı olmaları, aktif olmaları ve adalet arayışında umutsuzluğa kapılmamalıdır, bizimki gibi organizasyonlara güvenebilirler. ”

Bilgiye erişim programı, yıllık raporuyla birlikte, “Altın Anahtar” ödülünün bir vatandaşa, bir sivil toplum kuruluşuna, bir gazeteciye ve bir kuruma verileceği yeni kampanyanın başladığını da duyurdu. Ayrıca iki anti ödül de verilecek. En saçma ve en komik karar için de ödül olacak.

 

BNR

Reklamlar