Bulgaristan’da iki gündür devam eden sağanak yağışlar hayatı olumsuz etkilemeye devam ediyor.

Yoğun yağışlar ve şiddetli rüzgar hayatı felç etti.

Hükümet nezdinde oluşturulan Kriz Merkezi özellikle Kuzeybatıda 100’den fazla yerleşim yerine elektrik verilmediğini, onlarca derenin yatağından çıktığını ve taştığını, çok sayıda evin su altında kaldığını duyurdu.

Başkent Sofya bölgesinde durumun kritik olduğunu bildirdi.

Başkente yakın Mirovyane köyü Blato nehri suları altında kalmaması için çuvallarla setler oluşturuluyor, birçok vatandaş tahliye edildi.

İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada toprak kaymalarının Bulgaristan- Yunanistan arasında doğalgaz hattının tehlike altında bıraktığını bildirdi. Başbakan Boyko Borisov, Pernik’e yakın Yardjilovtsi köyüne gitti ve orada taşkınları yerinde inceledi.

Borisov: “Önemli olan can kaybımız yok, maddi kayıpları devlet karşılayacak. İnsanları koruyun, hasarlar telafi edilir” dedi.

Batanovtsi şehrinden 20 kişi tahliye edildi. “Studena” barajında su kontrollü olarak salınıyor.

Blagoevgrad’dan yapılan açıklamada Mesta ve Struma nehirlerinde su debisinin tehlike şekilde yükseldiğini duyurdu. Struma nehri suları bazı yerlerde 2.5 metre yüksekliğe kavuştu.

Strumyani ve Trın belediyesinde afet durumu ilan edildi. Trın’da okul ve üç ev su altında kaldı.

Pernik ve Radomir belediyelerinde kısmi afet durumu ilan edildi.

Asenovgrad- Baçkovo yolu ulaşıma açıldı.

Smolyan’da polis ve itfaiye ekipleri heyelan altında kalan bir evden dokuz kişiyi kurtardı. 

BNR Plovdiv’in verdiği habere göre, gecekondu ev kayalardan düşen heyelanın etkisiyle çöktü, evdeki insanlar da kurtarıldı.

BNR

Reklamlar