Eğitim Haberler

Bulgaristan’da “Okulda şiddete karşı beraber” kampanyası

“Okulda şiddete karşı beraber” projesi Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNİCEF), Bulgaristan Hükümeti ve Eğitim Bakanlığı’nın yeni 5 yıllık (2018 – 2022) işbirliği programının ilk büyük çaplı girişimidir. Bu dönem için Bulgaristan’ın UNİCEF temsilcisi Dr. Jane Muita. Kenya doğumlu olan Dr. Muita, Nairobi Üniversitesi Pediatri Bölümünde ve ABD “John Hopkins” Üniversitesi’nde Halk Sağlığı Bölümünde yüksek lisans yapmıştır.

BNR’ye verdiği söyleşide Dr. Muita şunları paylaştı:

“Çocuklara yönelik şiddet sorunu, özellikle de cinsel istismar konusunda, çok büyük. Dünyada yapılan bütün araştırmalar, bunun çoğu zaman aile içinde olduğunu gösteriyor; yakın bir akraba veya da çocukla duygusal bağı olan biri tarafından yapılabiliyor. Ve bu durumlarda, genellikle, şiddet gizli kalıyor. Günümüzde, bunun sanal ortamda oluyor olması da daha büyük bir sorundur ve birçok ebeveyn çocukları ile ne olduğunu anlamıyor. Elimizde veriler bulunduğu 30 ülkede çocukların sadece yüzde 1’inin cinsel istismar olayları hakkında konuştuğu görülüyor. Bu kadar az bilgi olunca da, yetkili kurumların sorunu çözmesi zorlaşıyor. O nedenle biz UNİCEF olarak, medyaları, polis yetkililerini, sosyal ve sağlık sektörü çalışanlarını, konu ile iyi bilgilenmiş olmaları için hazırlıyoruz.”

Dr. Muita, bir şiddet olayının medyada yansıtılmasının etik yönüne de vurgu yapıyor. Röportaj, artık büyümüş olsa dahi çocuğa ek travma yaşatmamalı. Sorunun medyalara doğru yansıtılması durumunda, daha çok çocuk, daha çok kadın cesaret toplayıp bu konu hakkında konuşacaktır. Aynı zamanda, sadece toplumu bilgilendirmekle kalmayıp, Bulgaristan’da “Animus” Birliği tarafından hizmete açılan şiddet mağdurlarına acil yardım hatlarına ihbarda da bulunmamız gerekiyor.

Gizliliği koruyarak ihbarda bulunduğumuzda, çocuk yardım kuruluşlarına yönlendirilecektir. Bir defa raporlanan şiddet olayında, şiddetin kesilmesine kadar takipte kalınacak. Aksi takdirde, ihbar edilmesinin bir anlamı yok! diyor Dr. Muita ve devam ediyor:

“Çocuğa yönelik şiddet, gelişmiş ve gelişmekte olan, bütün ülkelerde problemdir. Her çocuğun başına gelebilir! Yine de bunlardan en hassas olanları hangileridir? Öncelikle, savunmasız olduklarından dolayı, bunlar fiziksel ve zihinsel engelli çocuklardır. Bunun ardından tam bir aile desteği alamayan çocuklar geliyor, bu çocuklar annenin işte çok yoğun olduğundan dolayı yalnız veya da başka birinin yanında bırakılan çocuklardır. Özel kurumlarda yetişen çocukların başına da gelebilir. Hatta küçük aile tipi merkezlerde yetişen çocuklara da sürekli ve özenli olarak dikkat edilmesi gerekiyor. Herkesi aktif bir sorumluluk üstlenmeye çağırıyoruz. Aksi takdirde, şiddet olaylarının belirtilerini kolayca gözden kaçırabiliriz” diye konuşuyor Dr. Jane Muita.

“Yirmi yıldır UNİCEF’te çalışıyorum” diyor Dr. Muita. “Bu kuruluşa katılmamın ve ülkemde pediatri uzmanı olarak çalışmamın sebebi, çocuklara yönelik her harekette bizim geleceği inşa ediyor olmamızdır. Örgütümüzün girişimleri, devlet kurumlarına çocukların yararı için daha iyi çalışma çabalarında destek veriyor. Çünkü her çocuğun hakları vardır, ancak sizin ülkeniz gibi gelişmiş olan ülkelerde bile onlara her zaman hak tanınmıyor” diyor Dr. Muita ve devamla şunları paylaşıyor:

“Birkaç aydan beri Bulgaristan’dayım. Ekibimle birlikte çocuğa yönelik şiddete karşı kampanya başlattığımızdan dolayı gurur duyuyorum. Okullardaki şiddet olaylarına yoğunlaşmayı seçtik. İlk etapta 19-24 yaş arası gençlerle çocuk yılları hakkında konuşacağız. Toplanan bilgilere göre somut adımları belirleyebileceğiz. Toplumdan, mali de olmak üzere, destek almayı umuyoruz. Amacımız, Bulgaristan’da çocuklara yönelik şiddetin azalması ve daha iyi bir yaşamın sağlanması için tutumu değiştirmek ve kurumların çalışmalarını desteklemektir. Burada, UNİCEF temsilcisi olarak benim sorumluluğum budur” diyor Dr. Jane Muita.

 

Yazı: Rositsa Kavalcieva, Çeviri: Özlem Tefikova, BNR

Share
Reklamlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

15 + 18 =