Bulgaristan Devlet Başkanı Rumen Radev, erken genel seçimlerin 2 Ekim tarihinde gerçekleştirilmesine ilişkin kararnameyi imzaladı.

2 Ekim’de yapılacak erken genel seçime kadar Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev,
ülkeyi yönetecek geçici hükümeti görevlendirdi.

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev, Cumhurbaşkanlığında düzenlenen yemin töreninde yaptığı konuşmada, geçici hükümeti görevlendirdiğini söyledi.

Geçici hükümetin Başbakanı Gılıb Donev ve kabine üyelerini tanıtan Radev,

“Ana görevimiz, devleti savaşa katılmaktan uzak tutmak ve milli güvenliğimizi korumak olacaktır.” dedi.

Radev, Bulgaristan’ın Rusya’nın Ukrayna’ya açtığı savaştan uzak kalması gerektiğine işaret etti. Hükümetin erken genel seçimlerinin şeffaf ve düzgün bir şekilde yapılmasıyla görevli olacağını vurgulayan Radev, ülkedeki siyasi istikrarsızlığın son bulmasını umduğunu kaydetti.

Başbakan Donev de geçici hükümetinin ana görevlerinin “Erken genel seçimlerin hazırlanması, ülkedeki başlıca devlet kurumları arasındaki karşılıklı güveninin sağlanması, miras bırakılan tüm krizlerden çıkış yolunun bulunması ve siyasi gerginliğin azaltılması” olacağını anlattı.

Konuşmaların ardından Başbakan ve 20 üyeli kabine yemin etti.

BULGARİSTAN’DA HÜKÜMET KRİZİ

Bulgaristan’da Başbakan Kiril Petkov’un koalisyon hükümeti, 22 Haziran’da mecliste güvenoyu alamayarak düşmüştü. Ardından hükümet krizini çözmek için 3 siyasi parti arasında yaklaşık 7 ay süren kabine kurma girişimleri başarısız olmuştu. Cumhurbaşkanı Rumen Radev, dün parlamentoyu feshederek ülkede 2 Ekim’de erken genel seçim yapılması kararı aldı. Radev, seçime kadar ülkeyi yönetecek geçici hükümetin kadrosunu da açıkladı.

Sadece 6 ay iktidarda kalabilen Değişime Devam (PP) partisinin eş başkanı Kiril Petkov’un liderliğindeki dörtlü koalisyonda yer alan Böyle Bir Halk Var (İTN) partisinin koalisyondan çekilmesi üzerine mecliste güvenoyu alamayan hükümet geçtiğimiz Haziran ayında istifa etmişti.

Geçici Başbakan olarak atanan 55 yaşındaki Donev, önceki hükümetlerde Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı ve Bakan Yardımcısı olarak görev yapmıştı.

Ekim 2022’de yapılacak seçimlerle birlikte Bulgaristan’da halk, 2 yıl içinde 4. kez sandığa gitmiş olacak.

Reklamlar