Yaşam

Bulgaristan’da “Fikir fabrikası” platformu gönüllülerini arıyor!

“Fikir fabrikası “ Platformu, Bulgaristan köylerini canlandırmak isteyen gönüllüler arıyor.

Bu yıl, “Fikir fabrikası “ Platformunun girişimi “Köye yardım eli” başlığını taşıyor. Amaç, ıssız kalan küçük köyleri canlandırmak. Gönüllüler, parkların, çocuk bahçelerinin, çeşmelerinin temizlenmesine ve bankaların, avluların boyama işlerine katılıyor. Şu an itibarı ile Kuzeybatı Bulgaristan’dan 5 köy bu girişime dahil edildi. Kuzeydoğu bölgeleri de bu girişimden yararlanmalarını umut ediyor. Köyde sıradışı bir haftasonunu geçirmek için gençleri cezbeden nedir ve yaşlılar onlarla neleri paylaşıyor?

“Fikir fabrikası” Platformu koordinatörü Militsa Candova şunları anlattı:”Fikir fabrikası”, Bulgaristan’ın farklı bölgelerinden farklı mesleklerden insanları birleştiren platformdur. Buradaki amaç, daha kaliteli hayat ve aynı zamanda da sosyal girişimciliği teşvik etmek. Platform, farklı girişimlere imza atıyor, bunlardan biri de “Neneler Rezidansı”, “Toplumsal değişime meydan okuma ”ve yıllık EMPATHEAST Forumu. Fakat şehirlerden gençleri ile köylerden yaşlıları bir araya getiren “Neneler Rezidansı”, tüm girişimler arasında revaçta diyebiliriz.

Buradaki temel amaç, Bulgar folklorunu, gelenekleri ve kültürü, zanaatları korumak ve Bulgaristan köylerinin canlanmasına yol açacak bir çalışma modeli oluşturmak.

Şu an itibarı ile Kuzeydoğu Bulgaristan’da herhangi bir girişim söz konusu değil, fakat oradaki kültür halk evleriyle işbirliği yürütmeyi çok isteriz. İkinci yıl art arda Kuzeybatı Bulgaristan’da çalışıyoruz ve bundan dolayı da son derece memnunuz “ “Köye yardım eli”, “Fikir fabrikası” Paltformunun en yeni projesi. Proje Haziran ayında start aldı ve Temmuz ayının sonunda son bulacak.

Militsa Candova, girişimleri şöyle sıraladı: “Aslında bu proje, “Neneler Rezidans” projesinin bir devamıdır. Buradaki amaç,daha kısa formatlarda olup ancak sürdürülebilir olduğu kadar, Bulgaristan’dan daha fazla köyü ve bir Bulgaristan köyünün görünümünü daha çekici ve misafirperver hale getirmek için köyde bir hafta sonu geçirmek isteyen gönüllüleri kazandırmak. Proje kapsamında fiziksel çalışmanın yanısıra insanlar arasında iletişime de dikkat çeviriyoruz.

Diğer taraftan köylerin çok değerlisi olan yaşlı insanlar, sosyal izolasyon sırasında en büyük meydan okumalarla karşı karşıya geldiler.

Bir-iki günlüğüne veya birkaç saatliğine gidip köyü güzelleştirmek isteyen yeterince genç insan var mı?

“Evet!Çok sayıda böyle insan var, zaten bu girişim de bu şekilde doğdu. Klasik “Neneler Residansı” şekli, köyde bir ay kadar bir zamanı gerektiriyordu. Köye gitmek isteyen, maalesef o kadar uzun zamanını köyde geçirmek için bu fırsata sahip olmayan çok insanın olduğu ortaya çıktı. Bir Bulgaristan köyüne katkıda bulunmak isteyenlerin ihtiyaçlarını karşılamak, yerli insanlarla tanışmak, onlardan ilginç şeyler öğrenmek, böyle kısa vadeli bir formatta yer alabilmek amacıyla da bu formata baş vurduk.”

Girişimin tamamlanmasının ardından uzun süren dostluklar doğuyor.

Bu nedenle, “Köye yardım eli” gibi geleneksel olmayan bir hafta sonu denemek isteyen, sitemize kaydolmak, sayfamıza başvurmak isteyen tüm insanları teşvik ediyoruz.

“Köye yardım eli” girişimine ev sahipliği yapmak isteyen köyler, “Fikir Fabrikası” platformuna başvurmalı ve ihtiyaçlarını belirtmelidir. Dernek, gönüllüler sağlayacak ve köyde bir hafta sonu düzenleyecek.

Girişimler sırasında koronavirüse karşı önlemler titizlikle uygulanmaktadır.

BNR