Haberler Sağlık-Spor

Bulgaristan’da Covid- 19 durumu 74.gün

Vatandaşlar artık Covid-19 ile korkusuzca yaşamaya alışıyorlar

Vatandaşların yüzde 60’ı  Covid-19’un tehlikeli olduğunu, ancak sadece şiddetli bir grip çeşidi olduğunu kabul ediyor. Bunu Gallup İnternational’ın 15-18 Mayıs arasındaki son araştırması gösteriyor. Ankete katılanların yüzde 20’si koronavirüsün ciddi bir tehlike ouşturmadığı, daha fazla yaygara koparıldığı görüşündedir. Yalnız yüzde 17’si salgını hayati tehlike olarak algılıyor. Vatandaşların yüzde 61’i iktidarın koronavirüsle mücadele önlemlerini yeterli, yüzde 29’u- aşırı, yüzde 9’u ise yetersiz buluyor. Başbakan Borisov’un çalışması ankete katılanların yüzde 54’ü tarafından onay alıyor, yüzde 86’sı ise diğer Avrupa devletleri bağlamında Bulgaristan’ın salgınla nispeten iyi biçimde baş ettiğini düşünüyor. 

Yaşlılarla kronik hastalar zorunlu olarak hastaneye kaldırılmayacak

 Sağlık Bakanı Kiril Ananiev’in yeni genelgesi gereğince COVID-19 teşhisi konulan  60 yaş üstü ile kronik hastalar mecburen hastaneye kaldırılmayacaklar. Bakan yeni önlemi birkaç avukatın Yüksek İdari Mahkeme’nin bundan önceki kararını kaldırma talebinden sonra aldı. Adil yargıdan yana olanlar zorunlu hastanelik uygulamasını, mahkeme kararı olmaksızın zoraki bir hapis biçimi olarak niteliyorlar. Sağlık bakanının yeni emriyle hastanelik olma durumu sadece hastalığın kritik seyri değerlendirmesi yapan kişisel doktorun önerisiyle olabilecek.  Hastanede kalma reddi yazılı olarak beyan edilecek.

Covıd-19’dan sonra sağlık sistemi finansmanının değiştirilmesine başlanacak

Sağlık Bakanı Kiril Ananiev, yaptığı açıklamada şunları belirtti:” Ulusal Kriz Merkezi en azından olağanüstü epidemiyolojik durumun sonuna kadar faaliyet yürütecek. Merkez’i kuran başbakan Boyko Borisov bunu ne zaman  dağıtacağını kararlaştıracak. COVID-19  krizinden sonra sağlık sistemi finansmanında değişiklikler yapılacak. Şimdiki aşamada sağlık sigorta parasının artırılması gündem değil. Sağlık sisteminin yeniden yapılandırılması gerekiyor. Kriz öncesi önerdiğim iki varyant konusunda uzlaşı sağlanamadı. Değişiklikler gerçekleştirme fikrimden vazgeçmedim, bu konuda uzlaşma arayacağım.”

İkinci gündür iyileşenlerin sayısı  yeni Covid-19 vakalarını geçiyor

Son 24 saat yeni 33 COVID-19 vakası tespit edilmiştir.

Ulusal Kriz Masası’ndan toplam sayısının 2292’ye ulaştığı bildirildi.  285 kişi hastaneye kaldırılmış, 33’ü yoğun bakımdadır. 38 hasta yeniden sağlığına kavuşmuştur. Son 24 saatte yeni 1432 nümüne alınıp test edilmiştir. Toplam test sayısı 68 243’tür.  1 milyon kişiye 9749 düşüyor. Koronavirüs tanısıyla son 24 saatte ölenlerin sayısı 4’tür. Toplam vefat sayısı 116’dır.

AK Bulgaristan’a sağlık ve sosyal hizmetlere erişimi kolaylaştırmasını tavsiye etti

Avrupa Komisyonu Covid-19 salgının sonuçlarıyla baş etme bağlamında  Bulgaristan’a,  sosyal savunmayı garantilemesini ve işgüçü piyasasında politikalarını yoğunlaştırmasını tavsiye eti.

Brüksel’e göre mesafeden çalışma erişimi iyileştirilmeli, dijital beceriler teşvik edilmelidir, azgari gelir şeması daha uyumlu yapılmalı.

AK’nun bir başka önerisi küçük ve orta ölçekli işletmeleren destekleme prosedürlerin hızlandırılmasına yöneliktir.

Sağlık sisteminin kapasitesinin artırılması ve erişimin kolaylaştırılması için fanansal kaynakların seferber edlmesi önerildi. 

 İçişleri Bakanlığı maske ve sosyal mesafe kontrollerine odaklandı

Covid- 19 önlemlerinin gevşetilmesiyle beraber, İçişleri Bakanlığı görevlileri sosyal mesafeyi koruma ve şehir içi toplu ulaşımda da olmak üzere, kapalı yerlerde maske takma şartını sıkı şekilde kontrol etmeye başladı.

İçişleri Bakanı Mladen Marinov Mecliste bunun güvencesini verdi ve salgın karşıtı önlemlere uymayanlara kesilen cezaların bir hedef değil, toplu tedbir olduğunu kaydetti. Bakan ayrıca Covid-19 salgın tehlikesinden dolayı ülkede halen 20 bin kişinin karantinada olduğunu bildirdi.

Koronavirüse ilişkin güncel bilgiler ve Bulgaristan’ın aldığı önemleri Bulgaristan Radyosu’nun web sitesinde dokuz ayrı dilden öğrenebilirsiniz.

Derleyen: Gergana Mançeva ve Haberler Ekibi

Çeviri: Neli Dimitrova, Müjgan Baharova ve Sevda Dükkancı

BNR

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

14 + nine =