Haberler Sağlık-Spor

Bulgaristan’da Covid-19 durumu 203.gün

Almanya’da Bulgar işçilerin çalıştığı mezbahada koronavirüs tespit edildi

Yerel Alman basınında çıkan habere göre, çoğu Bulgar ve Macar işçi çalışan bir et işleme tesisinde koronavirüs salgını tespit edildi. Mezbaha Emsdeten kasabasında bulunuyor. Frankfurt’taki Bulgaristan konsolosluğunda salgın konusunda hala bilgi yok. Haziran ayında, Kuzey Reyn-Vestfalya eyaletindeki bir mezbahada, Bulgar işçileri toplu halde Covid-19 ile enfekte oldu.


Doktora göre okullarda koronavirüsün yayılması artacak

Göğüs hastalıkları uzmanı D-r Aleksandır Simidçiev, BNT’ye konuşurken “Okul Covid-19’un ocağı değil yayıldığı bir yer olacak” dedi. Ona göre öğrenciler hastaneye kaldırılacak kadar ağır hastalanmayacak, ancak enfeksiyonun yayılması artacaktır.

Uzman, “Öğrencilerle değil öğretmenlerle büyük sorunlar öngörüyorum.” dedi. Ve insanların odun ve kömür sobası yakmaya başladığında, ince toz parçacıkları sayesinde koronavirüs de dahil olmak üzere her türlü enfeksiyonun yayılması daha sık görüleceğini izah etti.Eğitim Bakanı:Gerekirse uzaktan eğitime geçilecek

Eğitim Bakanı Krasimir Vılçev Nova tv’ye konuşurken, “Öğrenciler artık grip tatillerine çıkmayacak, gerekirse uzaktan eğitime geçilecek.”dedi. Bakan,koronavirüs ile ilgili olarak, olumsuz senaryoların gerçekleştiğini ve durumun havaların soğuması ile daha da kötüleşeceğini söyledi.

Şu anda okullarda sınıfların % 0,4’ü karantinaya alındı, Bakan’a göre, bu oran % 4’e de ulaşsa sınıflarda yeteri kadar öğrenci olacak.Vılçev ayrıca, bir belediye veya ilde enfekte olanların sayısında bir patlama olursa, o zaman tamamen elektronik eğitime geçileceğini söyledi.


255 yeni koronavirüs vakası

ek Bilgi Portalı verilerine göre son 24 saatte yapılan 5047 PCR testinin % 5’i pozitif çıktı. 255 kişi koronavirüs ile enfekte edildi. Dört kişi öldü, 119’u tedavi edildi ve 36’sı yoğun bakımda, 782 kişi hastanede kalıyor. Aktif vakalar 4907’dir. Enfekte olanların sayısı 19 828’e ulaştı. Ulusal Kriz Masası’nın


Tırgovişte’de bir huzurevinde 16 koronavirüs hastası

Enfekte olanlardan 11’i huzurevine yerleştirilenlerden, beşi personelden. Huzurevi karantina altına alındı. Bugün huzurevinde kalan diğerlere de Covid-19 testi yapıldı.


Harmanli’de bir öğretmen koronavirüslü

Harmanli, “İvan Vazov” okulundan 48 yaşındaki bir öğretmen koronavirüslü. Tedavi altına alındı. Öğretmenin ders verdiği sınıftaki 13 çocuk karantina altında kalacak.


Strelça ve Septemvri kasabalarındaki seçimlere maskeyle gidilecek


Septemvri ve Strelça kasabalarında belediye başkanlığı için yapılacak ara seçimler için bölgesel seçim komisyonları seçmenlere maske sağlayacak. Bütün güvenlik önlemler alınacak, maskesiz insan giremeyecek. Yeterli miktarda dezenfektan ve eldiven temin edildi, seçim odaları önünde zorunlu bir mesafeye uyulacak.


Kriz Masası yine brifing verecek

Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, Ulusal Kriz Masası’nın ülkedeki salgın durumla ilgili haftalık brifinglerinin yeniden başlatılması talimatını verdi. Başbakan ve Kriz Masası arasında yapılan görüşmede Sağlık Bakanı Kostadin Angelov salgının gelişiminin kontrol altında olduğuna dair güvence verdi.

BNR

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

two + 16 =