Haberler Sağlık-Spor

Bulgaristan’da Covid-19 durumu 198.gün

Eğitim Bakanı: Muhtemelen daha fazla öğrenci uzaktan eğitim alacak

Eğitim Bakanı Krasimir Vılçev, Sviştov’daki Ekonomi Akademisi’nde ders yılının açılışında yaptığı konuşmada, “Eğitimi elektronik ortama taşımak zorunda kalabiliriz, bu büyük olasılıkla gerekecek,” dedi. Ona göre, ders yılının başından sonra koronavirüs ile enfekte olmuş öğrenci ve öğretmenler virüsü okulda kapmadı. Vaıçev, sağlık Bakanı’nın, Covid-19 hastalarının hangi sayısının üzerinde okulların kapatılacağını belirleyeceğini duyurdu.


Okullarda panik yaratmayalım

‘Podkrepa’ Emek Konfederasyonu’na bağlı ‘Eğitim’ sendikası Bölge Sağlık Müffettişliğinin bir öğrencinin maske takmaması durumunda okul öğretmen ve müdürlerine para cezası uygulanması fikrine karşı çıktı. Sendikanın Sağlık Bakanına çağrısında:’Нepimiz bir ağızdan söyleyelim ki, okul kapatılmasını planlamıyoruz, yeni olağanüstü hal ilan etmeyeceğiz, Bulgaristan çocukları düzenli biçimiyle kaliteli öğretim görecekler’ deniyor.Bulgaristan anne babalarının yüzde 92’si bu karmaşık durumda bile bunu istiyor. Sağlık Bakanlığı’ndan da okul kurallarına ‘ panik, psikoz yaratmadan, baskı uygulamadan’ uyulmasına çağrıyorlar.


Prof. Kantarciev: Yüz maskelerine karşı hiçbir bilimsel yazı mevcut değil


‘ Okulların kapatılmasına gidileceğini zannetmiyorum çünkü çocuklarla anne babaları sağduyulu davranırlar.’ Bunu BTV’ye açıklamasında belirten Bulaşıcı ve Paraziter Hastalıklar Milli Merkezi müdürü Prof. Dr. Todor Kantarciev, soğuk ayların gelmesiyle yeni bir izolasyona ve evlerde kalınmasına gidilmeyeceği umudunu ifade etti. “ İnsanların protestolarda yığınsal biçimde toplanması çok yeni koronavirüs vakasına yol açmadı’ diye belirten Prof. Kantarciev virüsten etkilenenlerin sayısında hafif bir azalma eğilimi görüldüğünü söyledi.

İmmünoloji uzmanı, tabipler de dahil, bazı kişilerin koronavirüs zayıf etki gösterdiği için maskelerin kullanılmadığı söylemlerinden memnuniyetsizliğini ifade etti. “Maskelere karşı hiçbir bilimsel makale yok’ diyen uzman, grip sezonuna girerken koruyucu önlemlerin ek savunma yarattğını ekledi.


44 yeni Covid-19 vakası

Son 24 saatte yapılan 1249 PCR testinin yüzde 3.5’i pozitif, bunu Tek Bilgi Portalı verileri gösteriyor.Altı kişi vefat etti, 22 kişi sağlığına kavuştu, 35’i yoğun bakımda 718 kişi hastanede tedavi görüyor.Yeni bulaşan üç sağlık çalışanıyla toplam sayıları 1053 oldu. Sofya’da 9 olmak üzere en fazla yeni vaka var. Blagoevgrad ve Montana – 8’er, Plovdiv-4 vakayla onu izliyorlar. 13 580 kişi koronavirüsten iyileşti, toplam vefat sayısı 76’dir.


Devlet, krizden zarar gören çiftçilere 100 milyon leva veriyor


Devlet, çiftçilere salgın ve piyasalardaki kayıplardan dolayı yaklaşık 100 milyon leva verecek. Yaklaşık 35 000 çiftçi bu tür yardım için başvurdu. İlk Covid tedbiri 93,5 milyon leva ve “Meyveler ve Sebzeler”, “Yağ Gülü”, “Üzüm Bağları”, “Süs Bitkileri”, “Hayvancılık” ve “Arıcılık” sektörlerini kapsıyor. Yaklaşık 1200 çiftçi, diğer tarım alanları için yardım istedi. Bnun bütçesi 5,5 milyon leva.

BNR

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 × 1 =