Haberler Sağlık-Spor

Bulgaristan’da Covid-19 durumu 176. gün

99 kişide Covid-19 tespit edildi

Tek Bilgi Portalının bugünkü verilerine göre, ülkede yapılan 4 787 PCR testten  99 pozitif koronavirüs vakası tespit edildi. İki doktor, iki hemşire, iki sağlık sıhhi görevlisi ve bir sağlık hizemti çalışanı olmak üzere, 7 tıpçı da koronavirüs oldu.2 kişi hayatını kaybetti, 61  kişinin tedavisi yoğun bakımda olmak üzere, hastanelerde 723 kişi bulunuyor. Son 24 saatte  22 kişi iyileşti.  

En fazla yeni vaka Blagoevgrad’da tespit edildi- 25.  Sofya’da 23, Pazarcik’te 9 ve Varna’da 8 yeni vaka var.  

**

Baba- oğul doktorun koronavirüsten ölümü Belitsa’yı yasa boğdu


Blagoevgrad’ın Belitsa Belediyesi Covid- 19’dan hayatını yitiren, bölgenin sevilen doktoru Musa Vaklöv ve yine doktor olan oğlu Emil Vaklöv’un // anısına 31 Ağustos gününü yas günü ilan etti.

Belitsa’da yas gününde bütün etkinlikler, kutlamalar, düğünler, şenlikler iptal edildi. 

Bütün binalarda bayraklar yarıya indirilecek. Doktor Musa Vaklöv, “Bulgaristan’da en çok kişiye hizmet eden aile hekimi” olarak biliniyor. 

Belitsa  Belediye Başkanı Radoslav Revanski “Musa Vaklöv köylerimizde 4 500 kişiye hizmet veren sevilen bir aile hekimiydi” dedi. 

Koronavirüsle mücadeleyi dün kaybeden oğlu, doktor Emil Vaklöv’un ise Blagoevgrad’da bir özel klinikte doktor olduğu açıklandı. 


Baba oğul doktorların hayatını kaybettiği Sofya “Pirogov” hastanesinde  Musa Vaklöv’un eşi Havva’nın tedavisi sürüyor. 

**

Kalp krizi geçirenlerin sayısında azalma

Bulgaristan’da geçen yıla kıyasla kalp krizi geçiren hasta sayısında azalma var. Bu sene  miyokardiyal enfarktüs tanısıyla hastaneye 709 kişiyle daha az hasta geldi. Ulusal Kamu Sağlığı Merkezi verilerine göre, bu yıl hastanede kalp krizinden ölen hasta sayısı 84 ile az. Kardiyoloji uzmanı Dr. Pavel Nikolov bu istatistiğin dünya çapında geçerli olduğunu söyledi. Doktor, Covid-19 semptomu olmadan hastaneye gelen hastaların bir çoğunda koronavirüs tespit edildiğini de açıkladı. 

**


Canlı kelebekler sergisine Covid-19 engeli kalktı

Plovdiv’de Doğa Bilim Müzesinin “Tropik” salonu 1 Eylül’de kapılarını ziyaretçilere açacak. BTA’nın haberinde, Covid-19 pandemisinden sonra kısıtlamalarının kaldırılması ardından müzede canlı tropic kelebekler sergisi düzenlenecek. Saat 9 ile 16-30 arasında 30 dakika arayla ziyaretçiler bu uçuşan renk ve güzellik ahengini kendi gözleriyle görebilecek.

Derleyen: Darina Grigorova

Çeviri: Sevda Dükkancı, BNR

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

11 − 10 =