Kültür-Sanat

Bulgaristan’da Bağcılar ve Şarapçılar Günü

Şarap üreticisi Nikolay Dalakov: İnsanlar, sürprizlerin ve mutluluğun daha fazla olduğu ürünlere değer veriyor. Dünyanın büyük bir bölümü 14 Şubat’ta Sevgililer Gününü kutlarken  gelenekler üzere Bulgaristan’da Bağcılar ve Şarapçılar Günü kutlanır.  Halk arasında Trifon Zarezan günü olarak bilinir.

Asırlardır Bulgaristan topraklarında şaraba değer verilmiştir. Küçük şaraphane ve sınırlı sayıda şarap üretimi modası Fransa’dan gelse de, ülkemizin de bu konuda gurur duyması gerekiyor. Son yıllarda birçok butik şaraphane kuruldu.

Nikolay Dalakov, Stara Zagora’nın Zmeyovo köyünde küçük bir şaraphane sahibi. Uluslararası çapta deneyim kazandıktan sonra bu şaraphaneyi kurmaya karar veriyor.

“25 yıldır şarap üretiyorum. Fransa’nın en büyük ve dünyanın ikinci büyük şirketinde çalıştım. Fakat şarap, bir kültür ürünüdür. Daha fazla duygu, ruh, el emeği, deneyler içeren niş pazarlar ve ürünler aramaya başladım. Küçük bir şarap mahzeni kurdum. Zamanla mahzen genişlemeye başladı.”

Çömlekler içinde şarap yapma fikri nasıl doğdu?


“Stara Zagora Tarih Müzesi ziyaretiminin ardından doğdu, ki orada asırlar önce ülkemiz topraklarında üretilip şarapların muhafaza edildiği birçok sayıda amfora sergilendiğini görünce bu fikir doğdu. Şarapların korunduğu en eski toprak kaplar Gürcistan’da bulundu ve MÖ 6.yüzyıla ait.

Doğu Rodoplar’daki Perperikon arekolojik komplekste de buna benzer toprak kaplardan kalıntılar var. Bunlarda üzümler ezilip şarap yapılırdı. Gördüklerim, beni eskilere, şarap üretiminde ilginç birşeyler aramama yol açtı. Toprak kaplar üreten ustalar aradım. İlk başta İtalyanın Floransa şehri yakınlarında küçük bir köy buldum.

Burada toprak kaplar 2000 yıldan fazla zamandır  yapılıyor ve ana özelliği yumurta şeklinde olmasıdır. Bu kaplarda herşey son derece doğal şekilde meydana geliyor”.

Peki, toprak kaplardaki şarabın tadı diğerlerinden farklı mıdır?

Çömleğin şeklinden dolayı, ince çökelti aşağı yukarı hareket ediyor. Ve böylece şarabın şeklini ve tadını oluşturuyor. Aynı zamanda küçük bir oksijenlenme süreci yaşanıyor.


Butik şarap mahzenin gelişimde ve piyasada yerini bulma çabalarına eşlik eden tüm zorluklara rağmen Nikoılay Dalakov, herşey konusunda iyimser – “sadece mahzen değil, aynı zamanda dünya ve hayat konusnda da”.

İnsanların sadece şarapta değil, tüm gıda sanayide de arayış içersinde olduğuna inanıyorum, çünkü daha insanlığın, sürprilerin ve sevginin daha fazla olduğu ürünler arıyorlar. Bundan dolayı insanoğluna ait bir sektör olduğu için şarapçılığın ayakta kalmayı başaracağına inanıyorum.

İvo İvanov
Çeviri: Şevkiye Çakır
BNR

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

one × one =