Haberler Siyaset

Bulgaristan’da, AP milletvekilleri için seçim kampanyası başlıyor

Seçimler 26 Mayıs’ta düzenlenecek ve 2007, 2009, 2014 seçimlerinin ardından Bulgaristan için dördüncü Avrupa seçimleri olacak. Ülkemizde, AB yasama organı olan AP’de 17 yer için 15 parti, 7 koalisyon ve 9 bağımsız aday mücadele edecek. Mücadele gergin hatta hararetli görünüyor. Bunun sebebi sadece rakiplerin sayısının fazlalığı değil.

İktidarda “Birleşmiş Vatanseverler” koalisyonu ile beraber olan GERB partisi AP seçimlerine SDS, çiftçi partisi “Nikola Petkov” ve merkez sağ partisi “Birleşmiş Çiftçiler” ile katılıyor. Sağ siyasi kesimlerde bu karışıklığa neden oluyor, “Yurttaşların Bulgaristan’ı Hareketi” ise sağcı partiler arasına yeni bir “kardeş savaşı” çıkmaması için seçimlere katılmaktan vazgeçti.

“Birleşmiş Vatanseverler” koalisyonundaki siyasi güçler AP seçimleri için birbirinden ayrı olarak mücadele edecekler. VMRO partisinden vatansever güçlerle beraber seçimlere gidilme denemesinin başarısız sonuçlanmasının ardından partilerinin vatansever insanlara güveneceğini bildiriyorlar. O nedenle de seçim listelerine sözüm ona “sivil kota”dan da adaylar dahil ettiler. Avrupa seçimlerine NFSB az bilinen “Orta Avrupa Sınıfı” partisi ile ittifak oluşturdu ve seçimlere “Valeri Simeonov için patriotlar” adı altında katılacaklar. “Ataka” partisi VMRO’nun ittifak yanlısı olup olmadığını görmeyi bekleyerek son anda seçimlere tek başına katılmak için kayıt yaptırdı. “Ataka” partisine göre vatansever güçlerin seçimlere beraber katılma denemelerinin başarısız sonuçlanmasının suçlusu NFSB’dir, VMRO ise onunla ittifak kurma cesaretinde bulunamamıştır.

Sol güçler seçimlere “Bulgaristan için BSP” koalisyonu olarak katılacak. BSP zor dönemden geçiyor. Avrupa Sosyalistler lideri Sergey Stanişev, kendisi için özel bir genel kurul toplanmasaydı Parti İcra Bürosu tarafından hazırlanan listenin dışında kalacaktı. Bazılarına göre, listelerin yeniden düzenlenmesinin “suçlusu” BSP lideri Korneliya Ninova.

Sadece HÖH partisi (DPS) seçimlere bütün olarak katılıyor ve listesinde dikkat çeken bir şey varsa o da adaylarının bir bölümünün 30 yaş civarında gençlerden oluşmasıdır.

Ancak seçim kampanyası iç politikada ana isimlerin arasında keskin bir gerilim anında başlıyor.

Soldan gelen şüpheli derecede düşük fiyatlarda mülk edinmelerine dair skandal suçlamalar hükümette bir dizi istifaya yol açtı. Sol kesimin önde gelen isimlerine yönelik suçlamalar da ortaya çıktı. Seçim kampanyası öncesindeki bu durum uzmanların ve siyasi gözlemcilerin AP seçimleri mücadelesinde Avrupa değil, olumsuz bir tada sahip iç siyaset konularının ağırlıklı olacağı tahmininde bulunmalarına sebep oluyor.

Genel olarak seçimlere yüksek katılım bekleniyor. “Emlak skandalı” GERB partisinin önceliğini aldı ve seçim müttefikleri ile beraber GERB yüzde 31.5 destek alıyor, BSP ise yüzde 32.1. DPS’nin destek oranı yaklaşık yüzde 11 ve o kesinlikle Avrupa Parlamentosu’nda milletvekili olacak üçüncü partidir.

Şu anda seçim kampanyası öncesinde Avrupa Parlamentosu’nda milletvekili yeri kazanmak için minimum yüzde 5.88 oy kazanabilecek başka bir siyasi grup mevcut değil. Ancak gözlemciler yine de bunun geçici olduğunu ve seçim kampanyasında bu oranların değişebileceğini söylüyor.

Bulgaristan’da Avrupa Parlamentosu milletvekilleri için seçim öncesi kampanya 24 Mayıs 2019 tarihi saat 24:00’a kadar devam ediyor.

Çeviri: Özlem Tefikova, BNR

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

19 + 10 =