Bulgaristan Başbakanı Nikolay Denkov, Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis ve Romanya Başbakanı Marcel Ciolacu, bölgesel iş birliği konuları için bir araya geldi.

Başbakan Denkov’un ev sahipliğinde Bulgaristan’ın doğusundaki Varna bölgesinde düzenlenen toplantıda, ulaşım, haberleşme ve enerji altyapı projeleri ele alındı.

Toplantıda, Bulgaristan ile Yunanistan arasında petrol boru hattı projesi, Avrupa Birliği’nin (AB) desteklediği Baltık Denizi, Karadeniz ile Ege Denizi arasında yeni bir demiryolu inşaat projesi görüşüldü.

Görüşmede, Selanik-Kavala-Dedeağaç-Burgas-Varna-Köstence arasındaki ulaşım koridoru projesinin ilerdeki bir aşamasında Moldova’ya kadar uzatılması teklif edildi.

Toplantıda ayrıca, katılımcı ülkelerin NATO ve Karadeniz bölgesinin artan önemi kapsamındaki iş birliği, Bulgaristan ve Romanya’nın Schengen bölgesine katılımı ve Batı Balkan ülkelerinin AB’ye katılım sürecindeki ortak önceliklerin de ele alındığı öğrenildi.

Toplantının ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Bulgaristan Başbakanı Denkov, “Geleceğimiz aramızdaki yakın ilişkilere bağlıdır. Temaslarımız pragmatik ve pozitif bir ortamda gerçekleşti.” dedi.

Başbakan Kiriakos Miçotakis de “Atina, Sofya ve Bükreş gündemdeki tüm aktüel konularda ortak tutumlara sahiptir. Aramızdaki iş birliğimizi daha da ilerletmek arzusundayız.” ifadesini kullandı.

Romanya Başbakanı Marcel Ciolacu da “Üçlü formatımız, ülkelerimiz arasında bölgedeki stratejik işbirliğini artıracak. Bu iş birliğimiz, özellikle Rusya’nın Ukrayna Savaşı’nın sürdüğü karmaşık bağlamda tüm Avrupa için önem taşımaktadır.” diye konuştu.

Toplantı sonunda ortak iş birliği bildirisi imzalandı.

Başbakan Miçotakis, ikinci üçlü toplantının Dedeağaç’ta düzenlenmesi teklifinde bulundu.

Reklamlar