Yaşam

Bulgaristan Yabancılar Yasası Kabul Etti.

Tarih 05 Aralık 2016

 

tel orgu bg 

Hiç bir ülkenin vatandaşı olmayan kişilere “apatrid” denecek.

Bulgaristan Cumhuriyeti halk meclisi YABANCILAR KANUNU kabul etti.

Kendi ülkelerindeki vatandaşlık haklarını yitiren ve başka bir devlette vatandaşlık hakkı alamayan kişilere bundan böyle “apatrid” statüsü tanınacak.

 

Yasa değişikliği, 1954’te kabul edilen ve Bulgaristan Cumhuriyeti tarafından onaylanan, Hiçbir Ülkenin Vatandaşı Olmayan ve Vatandaşlık Hakları Olmayan Kişilerin Azaltılması Sözleşmesi’ne göre, hiçbir devletin vatandaşı olmayan kişiler için “apatrid”  kavramı kullanılmasını ve bu kişilerin hukuksal durumunu düzenlemeyi öngörüyor.

 

Vatandaş hakkı olmayan kişilere İç İşleri Bakanlığı “GÖÇ’ Müdürlüğü statü tanıyacaktır.

 

Ülkemiz sınırları içinde fiilen bulunan ve elinde olmayan sebeplerden dolayı ülkeyi terk edemeyen yabancıların ikamet süresinin yasal olarak uzatılması olanakları yeniden sağlanıyor.

 

Bundan böyle sınır makamları da insancıl nedenlerle bir defalık olmak üzere 15 günlük kısa süreli ikamet vizesi verebilecek.

 

Böylece vize dilekçesinin reddedildiği durumları değerlendiren mahkemelerin yetki alan sınırları açıklık kazanmıştır.

 

Yapılan yasa değişikleriyle, yasalara göre mutlaka bulunması gereken yolculuk evrakları ve zorunlu Bulgar vize kontrolü istemini uygulamayan,  Bulgaristan’a ve Bulgaristan’dan yabancı yolcu taşıyan şoförlere kesilen asgari cezanın 6 000 levadan 3000 levaya indirilmesi yasallaşmıştır.

 

Ülkede ticaret yaptıklarını gerekçe göstererek uzun vadeli vize için aday olan kişilere tam günü uygulayan 10 işyeri açma istemi yasallık kazanmıştır.

Tercüme *Alıntı Vesti bg

 

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 × four =