Bulgaristan, Venezuela’da devletin yönettiği petrol şirketinden (PDVSA), ülkedeki bazı hesaplara transfer edilen milyonlarca euroyu bloke ettiğini açıkladı.

Bulgaristan Başsavcısı Sotir Tsatsarov, ABD’den gelen istihbarat üzerine yapılan araştırma sonucu, aralarında Bulgaristan da olmak üzere birkaç ülkenin vatandaşı olduğu tespit edilen kişinin, bir yerel bankadaki şüpheli hesaplarına el konulduğunu bildirdi.

Tsatsarov, Sofya’daki ABD Büyükelçisi Eric Rubin ile yaptığı görüşmeden sonra basına yaptığı açıklamada, “Biz bu kişinin hesaplarına gelen paranın, yurt dışından Venezuela’daki kamuya ait petrol şirketinden geldiğini tespit ettik. Paranın, bu hesaplarda kalması için gerekli bütün tedbirleri aldık. Hiç de küçük meblağ olmayan bu hesaplardaki para, yanlış amaçlarla kullanılmak üzere ülkeyi terk etmemesi için, tamamen bizim kontrolümüz altında olacak.” dedi.

ABD’den gelen istihbarat
Tsatsarov, kendisine bağlı çalışan savcıların, kara para aklama suçlamasıyla açılacak soruşturma için bütün delilleri topladıklarını ve banka hesaplarını kontrol ettiklerini söyledi.

Bulgaristan Ulusal Güvenlik Ajansı Başkanı Dimitar Georgiev ise el konulan paranın milyonlarca euro değerinde olduğunu belirtti ve Bulgaristan Merkez Bankası’nın bu paranın bloke edilmesi sürecini kendileriyle işbirliği içinde yönettiğini söyledi.

Sofya’daki ABD Büyükelçisi Eric Rubin ise basına yaptığı açıklamada, “Hükümetimiz, Bulgaristan ve AB’nin diğer hükümetleriyle, Venezuela halkının refahının çalınmaması için yakın işbirliği içinde çalışıyor.” dedi.

Venezuela’da yaşananlar
Venezuela’da muhalefet ve iktidar yanlılarının 23 Ocak Çarşamba düzenlediği mitingler, ülke ve bölge açısından son derece önemli gelişmelere yol açtı.

Çoğunluğu muhalefetin elindeki Ulusal Meclisin Başkanı Juan Guaido, muhaliflerin mitinginde kendini “geçici devlet başkanı” ilan etmiş ve başta Amerika Birleşik Devletleri(ABD) olmak üzere Avustralya, Kanada, Kolombiya, Peru, Ekvador, Paraguay, Brezilya, Şili, Panama, Arjantin, Kosta Rika ve Guatemala gibi ülkeler tarafından tanındı.

Meksika, Türkiye, Rusya, Küba, Çin ve Bolivya ise Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro hükümetine desteklerini yinelemiş, Maduro da gelişmeler üzerine ABD ile diplomatik ve politik ilişkileri kestiğini ancak ticari ilişkinin süreceğini duyurmuştu.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan gelişmelerin ardından ABD Devlet Başkanı Donald Trump’ın tavrının kendisini “şoke ettiğini” dile getirdi.

ABD son olarak Venezuela devlet petrol şirketi PDVSA’ya yaptırım kararı almış ve bu ülkenin ABD’deki finansal varlıklarının Guaido’ya devredildiğini açıklamıştı.

ABD ve AB’nin bir çok ülkesi gibi Bulgaristan yönetimi, Maduro yerine Guaido’yu gelecek seçimlere kadar geçici devlet başkanı olarak tanımıştı.

 

Rahmi Gündüz, Euronews

Reklamlar