Bulgaristan-Sırbistan sınır bölgesinde ekolojik felaket alarmı

Doğayı ve doğa kaynaklarını özel çıkarlar adına yok edilme konusu Bulgaristan-Sırbistan sınırındaki halkı yıllardan beri endişelendiren bir sorundur. Her iki ülkeden de çevreciler, Sırp sınırı yakınındaki Karamanitsa ve Musul köyleri yakınında kurşun-çinko ve bakır üretimi yapan madenlerde olup bidenleri endişe ile takip ediyorlar.

Sofya’da özel bir konferansta açıklanan Bosilegrad’daki “Eko-Bio Pravda” ve “Glas” dernekleri verilerine göre madenler Bulgaristan’a ulaşıp Struma nehrine akan Dragoviştitsa nehri kollarında ciddi kirlenmeye neden oluyor. Derneklerin verilerine göre, “Karamanitsa” madeninden sadece birkaç kilometre mesafesinde su, toprak ve havadaki zararlı atıkların konsantrasyonu normalden onlarca kat daha fazla.

Yakına kadar dinlenme ve turizm mekanı olarak tercih edilen Sırbistan sınırından hemen sonra gelen bu yer, giderek nüfusu azalıp ıssızlaşıyor. Bosilegrad’daki halka göre bunun sebebi geçim kaynağının olmamasında ve artan çevre kirliliğinde aranmalı.

Soldan sağa: Aleksandır Dimitrov, Botyo Hristov, Dimitır Kumanov, Antonina Şiparova ve dr. Vladimir Yanev konferans esnasında. Fotoğraf: BTA

Soldan sağa: Aleksandır Dimitrov, Botyo Hristov, Dimitır Kumanov, Antonina Şiparova ve dr. Vladimir Yanev konferans esnasında. Fotoğraf: BTA

Bu sorundan başka, Batı Balkanlar bölgesinde yaşayan halk için Köstendil Zlogoş bölgesinde Bulgarsitan hükümetinin Kanadalı bir şirkete üç yıllık maden incelemesi izni vermesi de endişe uyandırıyor. Köstendil “Temiz Çevre için” Sivil Girişim Komitesi Başkanı Antonina Şiparova çevrecilerin korkularını şöyle dile getiriyor:

“Geçen yıl, komitenin kurulduğu zaman daha Sosyalizm döneminde Köstendil bölgesinde araştırma yapan iki jeolog misafirimiz oldu. Onların raporlarına göre, Zlogoş bölgesinde toprakta bulunan cıva miktarı bütün bölgeye tehdit oluşturacak kadar büyük. Çalışmalar ve sondajlar başlar başlamaz, bölgedeki su kaynakları kirlenecektir.”

Şiparova, derneğin bölgedeki Köstendil belediyesi ve diğer iki belediye Treklyano ve Zemen’deki yetkililere de sorun hakkında bilgilendirme yaptıklarını belirtiyor. İki belediyenin de Belediye Meclisleri daha yılbaşından önce Zlogoş yöresinde maden araştırmasına karşı oy kullanmıştır.

Köstendil Belediye Başkanı Petır Paunov ise şunları paylaşıyor: “Daha Bosilegrad’daki halk alarm verdiğinde, “Ekoloji” biriminden uzmanlar, Belediye Başkanları ve Başkan Yardımcıları nehirlerdeki suyun durumu hakkında inceleme başlattı. Çevre ve Su Bakanlığı ve Su İşleri Müdürlüğü yetkililerine durum bildirildi. Denetim hala devam ediyor, şu anda normların dışında bir kirlenme söz konusu değil.”

Çeviri: Özlem Tefikova, BNR

Share
Reklamlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir