Bulgaristan Kimlik Belgeleri Müdürlüğü tarafından bugünden itibaren yeni kimlik kartı örneği getirildi.

Belge güvenliğinin artırılması amacı ile yeni kimlik kartlarında resmin dışında iki parmak izi ve fotoğraf olmak üzere hamilinin biometrik verilerinin yer aldığı elektronik veri taşıyıcısı da bulunacak.

Konu ile ilgili yapılan açıklamada yeni nesil kimlik kartlarının sağladığı avantajlara ilişkin AB ülkelerine seyahat eden Bulgaristan vatandaşlarının hudut kapılarında elektronik gişelerden geçiş yapabilecekleri ve diğer devletlerin hudut yönetimleri tarafından uygulanan kontrolün daha kolay ve hızlı olacağı belirtildi.

Vatandaşlar tarafından bilinmesi gerekenlere gelince yeni örneğin uygulamaya konulması, kimlik kartı değiştirme zorunluluğunu getirmiyor.

16.06.2024 tarihine kadar verilen kimlik kartları, geçerlilik süresi bundan önce dolmadıysa eğer 2.08.2031 tarihine kadar geçerli olacak.

Kimlik kartı verme hizmetinin süresi, normal hizmet için 30 gün, hızlı hizmet için 3 gün ve ekspres hizmet için 8 saat olmak üzere değişmiyor.

Ekspres hizmet alan vatandaşlar, belgelerini sadece Sofya’da bizzat veya vekil aracılığı ile alınabiliyor.

14 ile 16 yaş arasındaki kişilere ücretsiz olarak 4 yıl süreli kimlik kartının verilmesi opsiyonu devam ediyor.

58 yaşını tamamlamış olan vatandaşlara süresiz kimlik kartının verilmesi kaldırılıyor.

18 ile 70 yaş arasındaki vatandaşlara 10 yıl süreli kimlik kartları verilirken 70 yaşını dolduranlar, 10 veya 30 yıllık geçerlilik süresi arasında seçebilirler.

BNR

Reklamlar