Yaşam

Bulgaristan ile Türkiye arasındaki sınır kapıları kapanmayacak

Edirneli esnafa müjdeli haber AK Parti İl Başkanı Belgin İba’dan geldi. AK Parti Edirne İl Başkanı Belgin İba yaptığı açıklamayla kent esnafın yüreklerine su serpti.

Başkan İba, “Hükümetimizin Bulgaristan hükümeti ile yapığı görüşmeler neticesinde salgın kapsamında olağan dışı bir artış söz konusu olmadığı takdirde Bulgaristan Devleti, Türkiye’ye gelen vatandaşlara PCR testi ve 14 günlük karantina kuralını uygulamayacaktır.” Dedi.

Endişeler mutluluğa dönüştü

AK Parti İl Başkanı Belgin İba esnafın dört gözle beklediği haberi yaptığı yazılı açıklamayla duyurdu. Komşu Bulgaristan, koronavirüs salgını nedeniyle yaklaşık 6 aydır Türkiye’den gelenlere PCR testi ve 14 günlük karantina uygulamasına 1 Eylül’de son vermiş ve buradan gelenlerde Edirneli esnafın yüzünü güldürmüştü.

Bu durumun ise yalnızca bir ay devam edeceği ifade ediliyordu. Ancak AK Parti Edirne İl Başkanı Belgin İba yaptığı açıklamayla kent esnafının yüreklerine su serpti. Başkan İba, “Hükümetimizin Bulgaristan hükümeti ile yapığı görüşmeler neticesinde salgın kapsamında olağan dışı bir artış söz konusu olmadığı takdirde Bulgaristan Devleti, Türkiye’ye gelen vatandaşlara PCR testi ve 14 günlük karantina kuralını uygulamayacaktır.” Dedi.

Bir süredir Bulgaristan’ın sınır kapılarındaki karantina uygulamalarına geri dönüp dönmeyeceği merak ediliyordu. Merak edilen sorunun cevabı ise AK Parti İl Başkanı Belgin İba’dan geldi.

Komşu Bulgaristan 1 Eylül’de tarihinden itibaren kaldırdığı Türkiye’den gelenlere PCR testi ve 14 günlük karantina uygulamasını uzattığını belirtti.

AK Parti Belgin İba yazılı açıklamasında şunlara değindi: “Hükümetimizin Bulgaristan hükümeti ile yapığı görüşmeler neticesinde salgın kapsamında olağan dışı bir artış söz konusu olmadığı takdirde Bulgaristan Devleti, Türkiye’ye gelen vatandaşlara PCR testi ve 14 günlük karantina kuralını uygulamayacaktır.

Değerli Edirneli hemşerilerimizin ve bilhassa esnaflarımızın yakında takip ettiği PCR testi ve karantina konusundaki görüşmeler neticesinde Bulgaristan vatandaşlarının, Kapıkule Sınır Kapısı’ndan günübirlik Edirne’ye gelmelerinde herhangi bir sorun bulunmamaktadır. Tek temennimiz Koronavirüs salgının biran önce dünyadan kalkmasıdır.” Dedi.

Başkan Belgin İba, yaptığı açıklamanın sonunda salgın tedbirlerine büyük oranda uyan Edirnelilere teşekkür etti.

Edirne Haber