Kültür-Sanat

“Bulgaristan Gülleri” bütün dünyadaki Bulgar okullarını birleştiriyor

Yurtdışında kurulan Bulgar Pazar Okulları, kendi kendine organize olan ve Bulgaristan devleti tarafından desteklenen Bulgar toplumları tarafından kuruldu. Bu okullar, vatanla bağların kopmaması amacıyla kuruldu. Yurtdışında bulunan Pazar Okullarının çalışmalarının dünya yüzüne çıkarılması amacıyla “Bulgaristan Gülleri” adı altında kapsamlı bir girişim düzenleniyor. Eğitim ve Bilim Bakanlığı, 11 Mayıs’ın, Kutsal Havariler Kiril ve Metodiy kardeşlerini anma günü olarak kutlanmasını önerdi.

Kutlama programının ortak noktası, Avrupa’nın ve dünyanın büyük şehir meydanlarında Bulgar horosunun oynanması. Eğitim Bakanlığının verilerine göre, kutlamalara 5 kıtanın 43 ülkesinden yaklaşık 35 bin kişi katılıyor.

Eğitim ve Bilim Bakan Yardımcısı Denitsa Saçeva, “Bugüne dek bayram hazırlıklarını bizlerle paylaşan 200’den fazla video kayıt aldık. Bizim amacımız, Bulgaristan toplumuna yurtdışındaki Pazar Okullarının faaliyetlerini tanıtmak. 5 kıtanın 43 ülkesinde 273 yerleşim yerinde yaklaşık 30 bin çocuğun 24 saat boyunca Bulgarca okuma yazmaya öğrenmesi az bilinen bir gerçektir,” dedi ve devam etti:

Dublin’de “Azbuka”(Alfabe)Okulunda prova.

Dünya çapında Pazar Okullarının sayısı 328’dir. 11 Mayıs günü çocuklar, öğretmenler ve ebeveyenler, tek sözle Bulgar kültürüyle yakından ilgilenen herkes, Bulgaristan Ulusal Radyosu BNR’nin icra ettiği “Prazniçna süita” eseriyle horo oynayacak. Bu, dünya genelinde böyle kutlanacak. Girişimin sonunda, gelen kayıtları, büyük bir filmde toplayacağız. Burada bu okulların rölünün çok önemli olduğuna vurgu yapmak istiyoruz. Sadece Bulgar kimliğini korumak adına değil, aynı zamanda da bu öğrencilerin Bulgarca, Tarih ve Coğrafya derslerinden eğitimini tamamlayıp belge sahibi olmaları önemli. Öyle ki, günün birinde eğitimine Bulgaristan’da devam etmeye karar verirseler, ek sınavlara tabii tutulmayacaklar. Bununla birlikte Bulgaristan üniversiteleri giriş sınavlarına hazırlık kursları da düzenlenmektedir. Pazar Okulları sayesinde yurtdışındaki soydaşlarımızla ilişkilerimizi canlı tutuyor ve Bulgaristan’a dönebilmeleri için kapıyı açık bırakıyoruz. Bu okullara 2009/2010 eğitim yılından günümüze kadar 51 milyon leva destek sağlanmıştır.”

Prag’ta “Dr. Petır Beron” Okulu’nda prova

Yaklaşık 6 aydır Eğitim ve Bilim Bakanlığı, dünya çapından Bulgar toplumlarıyla birlikte 11 Mayıs “Bulgaristan gülleri” girişimini hazırlıyor. Ukrayna’daki öğrenciler en hevesliler arasında yer alıyor. Ülkede 64 ilkokul var. Hatta aynı ismi taşıyan müzik tiyatrosu da var. Viyana’da ise geleneksel horonun dışında şiirler okunacak ve “Bulgarca okuma yazmayı biliyorum” başlıklı yarışmanın galipleri ödüllendirilecek. Güney Afrika’nın Johannesburg şehrinde el sanat ustalarının ve “Slınço” ilkokul öğrencilerinin hazırladığı ev yemeklerinin de yer aldığı bir şenlik olacak. Hatta Bulgar Pazar okullarının mevcut olmadığı Kazakistan ve Japonya’da büyük horo olacak. Nataliya Mihalevska “Amaç Bulgar horonlarının ve Bulgarcanın gün yüzüne çıkarılması, şimdiki gibi okul duvarlarının arkasında kalmamasıdır.”

Londra” İvan Stançov”Okulu’nda prova

Bulgaristan gülleri” dünya genelinde yaşayan Bulgarlarla yürüttüğümüz çalışmalarımızın devamıdır. Dünyada yaklaşık 340 okulun kurulmasını sağladık. Bizler bunun ses getirmesini ve onların da Bulgar kurumlarının desteğini hissetmelerini istedik. Kültürü, gelenekleri, bizim yaşamımızı popülarize etmek istedik. Böylece Avrupa Kültür Mirası Yılına katkımız olsun…

 

Çeviri: Şevkiye Çakır, BNR