Bulgaristan Euro’ya geçmeye hazırlanıyor

Avrupa Bölgesi Maliye Bakanları Bulgaristan’ın Avrupa Bölgesi ve banka birliğinin “bekleme alanına” girişine yeşil ışık yaktı ve bunun ne zaman ve nasıl olacağını belirledi. AB üyelik anlaşması gereğince zorunlu olarak da Sofya’nın Euro’ya geçmesi gerekiyor. Bu karar da, Bulgar yönetimin bu talebine karşılık olarak geldi. Bu zorunluluk AB’ye yeni üye olan bütün ülkeler için geçerli olsa da, çoğu ülke ulusal para birimini korumaya bakıyor ve Euro’ya geçiş için acele etmiyor. Dolayısıyla Bulgaristan Euro’ya kabul etmek için somut adımlar atan tek yeni üye ülkedir. Bu da Sofya’nın neden bu kadar Euro’ya geçmekte ısrarlı olup, diğer ülkeler neden Euro’ya geçmek istemiyor sorularını doğuruyor. Diğer ülkelerin kendine göre haklı gerekçeleri olabilir. Bulgaristan’a baktığımızda, Bulgar vatandaşlarının çoğunun ortak Avrupa para birimine geçilmesine sıcak baktığını görüyoruz. Bu şekilde AB’nin kaderini belirleyen zengin ve gelişmiş ülkelere biraz daha yaklaşmış olacağımız fikri yaygınlaşıyor. Bu yeni adıma karşı koyan çevreler de var. Şu an Bulgaristan’da Euro’ya geçmeye karşıt seslerin imza kampanyası sürüyor. Ülkenin mali ve para bağımsızlığının korunmasını isteyenler 100 000 imza topladı.

Siyasi ve iş çevreleri ve ekonomi uzmanlarının çoğu oybirliği ile Euro’nun kabul edilmesinden yana görüş ifade ediyor. Mutlak Avrupa yanlısı siyaset izleyen Boyko Borisov hükümetine bu olumlu sesler de güç veriyor. Bulgaristan’ın AB Konseyi Dönem Başkanlığına sayılı günler kala bu hükümet ülkenin Avro Bölgesi ve banka birliğine üyelik başvurusunu sundu. Bu çok iyi bir zamanlama ve iyi oynanmış bir koz oldu. Uluslararası gözlemciler, uzmanlar, AB üst düzey yöneticilerinin muazzam çoğunluğuna göre bu dönem başkanlığı Bulgaristan’ın şimdiye kadar pek parlak olmayan Avrupa imajına olağanüstü büyük katkı sağlamıştır. Güvenin arttığı bu dönem, Sofya’ya Avro Bölgesine giriş için yeşil ışık yakılmasına da vesile oldu.

Sofya, Brüksel’in ve Frankfurt merkezli Avrupa Merkez Bankası’nın istemlerini yerine getirmekte zorluk çekmeyeceğinden emin. Ülkede para kurulunun bulunması, güçlü bir argüman olarak öne sürülüyor. Bulgar ulusal levası yabancı dövize göre sabit bir kura bağlı ve bir Euro 1.95583 leva değerinden sabit işlem görüyor. Dolayısıyla Bulgar levanın değer kazanması veya kaybetmesi gibi bir sürpriz beklenilemez. Hiçbir ciddi siyasetçi veya ekonomi uzmanı para kuruluna karşı söz söylemiyor.  Pratikte Avro Bölgesine resmi üye olmadan bile Euro’yu uygulamaya geçirmiş sayılır.  Bu anlamda levadan Euro’ya geçiş diğer ülkelere kıyasla çok daha kolay ve acısız olacak. Sarsıntı ve olumsuz etkiler beklenmiyor. Tam tersine- zaten iyi çalışıyor olan Bulgar ekonomisi, kamu kaynaklarının istikrarı, devletin düşük borçları, bütçe açığının olmaması ve tamamen makul olan enflasyon oranı Bulgaristan’ın Euro’ya geçişinden ayrıca tetiklenmiş olabilirler.

Çeviri: Sevda Dükkancı

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir