Bulgaristan çocukları İzmir Space Camp Merkezinde

Mucit milyarder Elon Musk, Uzaya arabasını fırlatırken kendi tarzında espiri yaparken İngiliz fizikçi, evrenbilimci, astronom, teorisyen ve yazar Stephen Hawking, sadece 200 yıl sonra insanoğlunun yeni bir gezegen aramak zorunda kalacağına dair ciddi bir uyarıda bulundu. O zamanlar insanlar mecbur astronot olacak ve Uzay’a uçuş hayalleri, sadece nostaljik bir çocuk hayali olarak kalacak.

Снимка

Bulgaristan’ın en kısa zamanda yeni bir astronotu olması ve Uzay ülkelerin arasına yerini tekrar alması, Yaratıcı Eğitim Merkezi’nin yetenekli çocuklara gerçek ortamda Uzay bilimi ile tanışmasında yardımcı olarak 14 yıldır bu hedefi sürüyor. Bu yıl da 9 ile 15 yaş arasındaki Bulgaristan çocukları 1 Mart tarihine kadar NASA modelinde kurulan üç merkezden biri olan İzmir’deki Space Camp Turkey merkezini ziyaret etmek için başvuruda bulunabilir. Bu merklezde uzay bilimi, robot bilimi, astrofizik ve biyoloji alanında yeni bilgiler edinecek ve geleceğin astronotlarının hazırlık çalışmalarını yürüttüğü simülatörde antreman yapabilecektir.

Снимка

Türkiye Uzay Merkezi kordinatörü Gergana Rayjekova şunları anlatıyor:

Çocuklar, Mars’ta yerleşim yerleri kuruyor, uzay gemileri yapıyor ve fırlatıyor. Ayrıca gerçek bir misyonmuş gibi farklı simülasyonlara katılıyorlar. Uluslararası ekipler üç gruba ayrılıyor – çocukların bir bölümü yerdeki istasyonda kalıyor, diğerleri ise Uluslalarasu Uzay istasyonda çalışıyor. Birkaç çocuk ise Uzay’da uçuşa hazırlanan astronot rölüne giriyor. Çocukların hepsi bilimle ilgili sorulara doğru cevap verdiği durumda astronotların kullandığı simülatörleri kullanabiliyor.

Gergana Rayjekova

Ayrıca çocuklar fizikçilerle bilim adamlarıyla görüşme fırsatına sahip oluyor. Mesela Uzay’a dev bir uzay gemisinin nasıl ve ne şekilde uçtuğunu anlatıyorlar. Tabii ki, burada en beklenen an, NASA astronotları ile canlı konferans kurmak.

Şimdiye dek 850’den fazla Bulgaristan çocuğu Uzay halini gerçekleştirme imkanına sahip olurken bugün birçok çocuğumuz yabancı uzay programlarına katılabilmek için yabancı üniversitelerde okuyor.

Peki Bulgaristan’da astronot hayalini gerçekleştirme imkanını yakalayabilirler mi?

Bulgar bilim adamlarının katılımı ile farklı projeler mevcut. Aslında birçok kişi, başka ülkelerin Bulgaristan’ın Uzay haritasında olmadığını ve hatta astronot bile göndermeyen ülkelerle bizi kıyaslayan görüşleri paylaşıyor. Gerçek şu ki, 30 yıldan bu yana Uzay’a astronot göndermedik ve Avrupa Uzay Aajansı’nın bir parçası değiliz. Yine de şu anda bu ajansa katılmamız için görüşmeler yürütülüyor ve gerekli üyelik ücretini, ki bu ücret 1 milyon avronun ödenmesi durumundabizim astronot hazırlıklara başlayabilir. “İzmir Uzay Merkezi, bu uzun yolun “start” butonuna basan yerdir” diyor Gergana Rayjekova ve devam ediyor “Orada çocuklar, ekip olmadan Uzaya uçuşun imkansız olduğunu anlıyorlar ve burada dissiplinin ve hergün antremanın gerektiğini öğreniyorlar

Mars’ta yerleşim yerlerinin kurulması hakkında bilgileri çocuklar “Mars One” mühendislerinden Bas Lansdorp’tan öğrenecekler. Kendisi 23 Mart’ta Bulgaristan’da konferans verecek.

Снимка

Birçok insan için Mars’a yerleşmek bilim kurgu gibi gelebilir. Ama er geç bu gerçek olacak. Büyük ihtimalle Bas Lansdorp’a tüm gerçekleri anlatmak için zaman yetmeyecek, ama Mars, Dünya gibi değildir

Geçen yılki İzmir Uzay Merkezi’ne katılan Bulgaristan çocukları, Amerikalı kadın astronota Uzay’dan bakıldığında en güzel şeyin ne olduğunu sormuşlar. Cevap da:” Dünya” olmuş, “çünkü dünyanın halesi var”.

 

Şevkiye Çakır, BNR

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir