Ekonomi

Bulgaristan 2019 yılında yol yapıma ve tadilatlarına 1,9 milyar avro ayıracak

Bulgaristan’da kara yollarının durumu hem halk, hem yönetim için büyük problem teşkil ediyor. Modern otoban ve karayolu anlayışından çok uzak olan bu yollardan milyonlarca araba geçiyor. Nüfusu 7 milyondan az olan ülkede otomobil sayısı 2.7 milyondan fazla. Hükümet temsilcilerinin de itirafı üzerine, Bulgaristan’da yolların %40’ı “memnun edici durumda değildir”.

Kabine bu sorunun üstesinden gelmek ve yol durumunu düzeltmek için elinden geleni yapıyor ve kaynaklar arıyor. Bu yıl toplam 20 000 km. karayolu hatlarından 709 km. için yeni yol, yapım ve tadilat öngörülüyor. Bu amaçla rekor denilebilecek miktarda- 1.9 milyar avro para sağlandı. Yeni yatırımlarla beraber, trafik kazaları ve kurbanların sayısının da azalması hedefleniyor. 2018 yılında trafik kurbanlarının sayısında 2017’ye kıyasla %11 azalma kaydetti. Kazaların %97’sinde ana suçlu ve hatalar sürücüden kaynaklanıyor.

Şoförlerin yaptığı hataların birçoğu yolların kötü durumundan kaynaklanıyor. Çukurlarla dolu yollar, dar geçitler, bakımsız kesitler sık, sık kaza nedeni oluyor. 2019’da otoban inşaatlarına hız verilmeli. Aslında Bulgaristan’da şimdiye kadar tamamen sonuçlandırılmış tek bir otoban var, bu da Sofya- Burgas arasındaki “Trakya” otobanıdır. Kuzey Bulgaristan’da “Hemus” otobanı onlarca yıl önce kurulmaya başlansa da, defalarca kaderine terk edildi ve hala tamamlanmadı. “Hemus” otobanın 2024 yılına kadar bitmesi hedefleniyor ve bu amaçla hükümet bu yıl ek olarak ona bütçeden 690 milyon avro kaynak sağladı.

“Hemus” otobanı Sofya’yı Karadeniz kıyısında Varna kentiyle bağlayacak. Sofya’dan Bulgar- Yunan sınırına kadar uzanan ve ülkenin en yoğun karayollarından olan “Struma” otobanında da çalışmalar durmadan sürüyor. Her şey plan dahilinde devam ederse otoban yapımı 2023 yılında sona ermeli. Böylece bu yoldan geçen Türk, Bulgar, Yunan, Makedon, Sırp otobüsleri, arabaları, TIR kamyonlarının oluşturduğu uzun kuyrukların geçmişte kalması bekleniyor.

Ülkedeki yolların durumu çok kötü olsa da, onlara kozmetik ve kısmi tamirler yapılıyor. Bu bakım için de ciddi paralar gerekiyor. Her araç için vinyet yol ücreti alma mecburiyeti var. Bu yıldan itibaren vinyetler sadece elektronik olacak ve fiyatları değişmeyecek. 2019 yaz aylarından kamyonlar için TOLL sisteminin uygulamaya geçmesi bekleniyor. Bu sistem sayesinde daha fazla ücret toplanması amaçlandığı için, devlet kara yollarının durumunun iyileştirilmesi şarttır.

Bulgaristan çağdaş Avrupa’dan yarım asır gecikmeyle de olsa, eksiklerini telafi etmek ve hızlı, güvenli, çevre dostu otomobil ulaşımının sağlanması ve altyapının iyileştirilmesi için emin adımlar atıyor.

Çeviri: Sevda Dükkancı, BNR

Share
Reklamlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 × 1 =