Haberler Kültür-Sanat

Bulgar nakışının tarihi

Uluslararası yarışma Bulgar nakışının güzelliğinin ve zarafetinin tarihini anlatacak.

Alfatar bölgesine özgü geleneksel erkek gömleklerindeki nakış motiflerin orjinal işlemesi. 20. yy’ın başları. Foto: Dobriç “Bılgarski iskritsi 2016” Halk Kültürevi

Dobriç “Bılgarski iskritsi 2016” Halk Kültürevi, uluslararası nakış motifi yarışması düzenliyor. Katılımcılar, geleneksel erkek, kadın veya çocuk halk kıyafetlerinin çeşitli bölümlerinde süs dekorasyonu olan nakışı, 15 Aralık tarihine kadar sunmaları gerekiyor.

Yarışmanın amacı, eski işlemeli Bulgar motiflerini korumanın bir yolu olarak nakış bezini dünya yüzüne çıkarmaktır. 

“Belirli yerleşim yerine özgü işlemeli motiflerin bulunduğu bir bez parçasına “zaşiv” ismi verilir- diye anlatıyor Magdalena Petrova ve şöyle devam ediyor.

Genelde keten, pamuk veya kenevir gibi, doğal kumaşların üzerine işlenirdi. Böylece kadınların,gömlek, elbise, önlük gibi halk kıyafetleri üzerine işledikleri motifler korunmuş ve nesilden nesile aktarılmıştır. Bu nedenden dolayı, bugün halk kıyafetlerindeki nakışlar ve süslemeler sayesinde büyük bir zenginliğe sahibiz”.

Otantik dikiş. Kenevir kumaş parçasında işlemeli süs motiflleri. Farklı nakış teknikleri. Shopluk, 19. yy'ın sonları.

Otantik dikiş. Kenevir kumaş parçasında işlemeli süs motiflleri. Farklı nakış teknikleri. Shopluk, 19. yy’ın sonları.

“Bulgar nakışında atalarımızın geçmişini koruyan önemli bir unsur olarak motifler” yarışmasının ortakları, yurdışındaki Bulgaristan vatandaşlarının kurduğu örgüt ve derneklerdir. Yarışmaya, Bulgaristan, Moldova, Ukrayna, Romanya, Sırbistan, Makedonya, Türkiye, Yunanistan vs ülkelerden Bulgar nakışlarına ilgi gösteren Bulgar halk kültürevleri, sivil toplum örgütleri ve özel kişiler davet edildi.


Organizatörler, eski sandıklarda veya müze sergilerinde saklanan eski nakış örneklerinin bulunmasında yardımcı olacaklarını umuyorlar.

Kadın gömlek kolu. 19. yy'ın sonları.

Kadın gömlek kolu. 19. yy’ın sonları.

Bu motifleri toplamak ve Bulgar işlemelerinin güzelliğini ve özgünlüğünü korumak neden önemlidir? 

Bu soruya Magdalena Petrova şöyle cevap verdi:

“İlk başta Bulgar kadının sanatına saygımızı ifade edeceğiz, çünkü Bulgar nakışı, bir sanat eseri olmakla birlikte coğrafi konum, yaşam biçimi, geçim kaynağı ve kültür olarak yerleşimin tarihsel resmini son derece iyi tanımlamaktadır.

Bulgar nakışını olduğu gibi koruyarak güzelliğinin ve zarafeti nesilden nesile aktarmaya devam edeceğiz. 


Motifi, nakışın bir parçası ve nakışı, halk kıyafetinin bir parçası olarak korumamız lazım” şeklinde konuştu Magdalena Petrova.

Yarışmayı kazananlara para ödülleri verilecek ve sergilenen motiflerden Bulgaristan’ın farklı bölgelerinden, Besarabya’daki Bulgar kökenli vatandaşlarının, Ukrayna’daki Tavriya Bulgarların, Romanya’daki Banat Bulgarlarının korunmuş örneklerinin kataloğu derlenecek.

Yarışma hakkındaki bilgiler, Dobriç “Bılgarski iskritsi 2016” Halk Kültürevi Facebook sayfasında yer alıyor: Stojer köyünden Dobruca halk kıyafeti motiflerinden nekış işlemesi.

Fotoğraflar: Asen Velikov ve Dobriç “Bılgarski iskritsi 2016” Halk Kültürevi

Çeviri: Şevkiye Çakır


Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nineteen + eleven =