Haberler Siyaset

Bulgar ırkçı partinin hazırladığı klip, büyük tepki topladı

Bulgar Vazrajdane Hareketi Partisi’nin (Revival) bir seçim klibi için hazırlağı klipte, elinde iki otomotik silah bulunan bir kişi parlamento genel kurul salonuna girip, milletvekillerinin üzerine ateş ediyor ve bir katliam düzenliyor. Avrupa Gazeteciler Birliği, şiddet içeren klibin ardından başsavcılığı göreve çağırdı.

Bulgaristan’da 26 Mayıs günü gerçekleştirilecek Avrupa Parlamentosu (AP) seçimleri öncesi ülkenin aşırı sağcı Vazrajdane Hareketi Partisi (Revival), bir seçim klibi hazırladı.

Klipte elinde iki otomotik silah bulunan bir kişi parlamento genel kurul salonuna girip milletvekillerinin üzerine ateş ediyor ve bir katliam düzenliyor.

Rusya yanlısı söylemleriyle bilinen ırkçı parti Revival’ın şiddet içeren klibi tepki çekti.

Avrupa Gazeteciler Birliği’nin Bulgaristan şubesi (AEJ-Bulgaria) şiddet propagandası yapıldığını belirterek Başsavcı Sotir Tsatsarov’un derhal soruşturma başlatmasını istedi.

AEJ-Bulgaria’dan yapılan açıklamada ülke anayasasında fikir özgürlüğünün suç çağrısı için kullanılamayacağı belirtildi.

Revival, son genel seçimlerde parlamentoya girmek için yüzde 4’lük barajı aşamamıştı.

Parti taraftarları İlinden İsyanı’nı anmak için her yıl yürüyüş düzenliyor.

İlinden İsyanı, Ağustos-Kasım 1903 tarihleri arasında Makedonya’da Osmanlı İmparatorluğu’na karşı İç Makedon Devrimci Örgütü tarafından gerçekleştirilen bir isyan olarak biliniyor.

 

Timetürk