Haberler Kültür-Sanat

Bulgar folkloru ve nakışların kodlarını deşifre eden animasyon masalı

Bulgar halk müziği ritimlerinde ve nakışlarda kodlanmış olan birçok sembol ve mesajın şifa ve koruma gücü, halk tarafından asırlardır bilinmektedir. Bulgar ulusal kimliğinin yeni ifadesini arayan ressam ve animatör Silviq Vladimirova, müziğin ve nakışların içerdiği gizli kodları arasında ilginç bir sentez yaptı.

“Jeravna Festivalinde yarışan bazı halk kıyafetlerini resmederken her nevi nakışlarla karşılaştım. Fakat son dönemde modada trend olan giyim, süs ve bardaklar üzerinde veya pul şeklindeki nakışlar, benim için nakışların yüzeysel bir kullanımı olduğu için sembollerin derinlemesine inmek istedim.”

Bu şekilde “EMBROIDERY”adlı kısa metraj animasyon filmi fikri doğdu. Filmde nakışların ve Bulgar folklorunun güzelliği halk müziğinin çağdaş yorumu ile bir arada beğeniye sunuldu.

Dijital ve büyük derecede stilize edilmiş nakış şekillerini gözler önüne seren film, güneş, buğday sapları, hayat ağacı ve dans eden insanlar gibi geleneksel sembol ve simalar doludur. Anlatılan hikaye, genç kızın canavar tarafından kaçırılması ve delikanlının kızı kurtarmak için mücadele etmesi olmak üzere halk masallarına özgü bir süjeye dayanmaktadır.

“Aslında bu affetmek konulu bir hikayedir, diyor Silviq Vladimirova. Canavar yenilmiş olsa da halk masalından farklı olarak öldürülmüş değil. Filmin önemli bir vurgusu olduğu için sonu anlatmayacağım, ama şunu söyleyebilirim: hikaye her masal olduğu gibi iyi ve kötüyü ve ikisi arasındaki mücadeleyi içeriyor ve evet, iyi olan kazanıyor, fakat başka yoldan ve başka araçlarla galip geliyor”.

 

Bu folklor hikayesinin önemli bir bölümünü müzik oluşturuyor. Bulgar folklorundan esinlenen film müziği, İvan Shopov ve “Avigeya” topluluğundan yetenekli ses sanatçılarının müzik prizmasından geçiyor.

“Benim için göz alıcı animasyon ve müzik, nakış geleneğinin tanıtılması için çok isabetli bir yol. Üstelik İvan Shopov’un yorumu çok ilginç. Bu yorum bizim neslimize çok daha yakındır” diye konuştu ressam.

Silviya’nın animatör frame2std ve “Kültür” Ulusal Fonu desteği ile yapılan filmin yaz mevsiminin sonunda hazır olması bekleniyor. Tanıtım fragmanı ise artık hazır.

“Nakışların sırf stilize edilmiş çiçek şekilleri ve farklı figürlerden ibaret olmadığını, içinde benliğimizi barındırdığını göstermek istedik. Nakış, eşi benzeri olmayan bir kod olup sade şekli ile basit olandan bir şey yaratmak, daha büyüğünü yapmak konusunda bize meydan okuyor. Hangi sembolün nasıl bilgi içerdiği araştırdık ve masalımızı farklı bir şekilde anlattık. Figürler biraz origamiye benzese de hikaye görsel anlamda da gelişiyor ve sonunda nakış halini alıyor. Umarım izleyenler bu hikayeyi müziğin kodu ile birlikte algılayabilecek” diye konuştu Silviq Vladimirova.