Başbakan Boyko Borissov ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, iki ülke arasındaki enerji işbirliğini derinleştirme fırsatlarını görüştüler. Görüşme, 7. Küresel Bakü Forumu çerçevesinde gerçekleşti.

Borisov, Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi’nin (SOCAR) hava temizliği ve rekabet gücü olmak üzere iki amaçla Bulgaristan’ın yerleşim yerlerindeki doğalgaz iletim sistemine yatırım yapmaya başlamasını beklediğini vurguladı. Bulgaristan Başbakanı,” 2019 ve 2020’de yıllarca pazarlık yaptığımız işi bitirebiliriz” dedi ve Bulgaristan’ın Azerbaycan’ı ülkemizin Güneydoğu ve Orta Avrupa bölgesinde de olmak üzere enerji güvenliğini artırmak için doğal gaz arzının çeşitlendirilmesinde önemli bir kaynak olarak gördüğünü söyledi.

Başbakan Borisov, iki ülke arasında stratejik enerji ortaklığı yapıldığına ve Azerbaycan’ın Balkan Doğalgaz Dağıtım Merkezi için temel gaz kaynaklarından biri olduğuna işaret etti. Borisov,”Geçen yıl Avrupa Birliği (AB) tarafından finanse edilen Balkan Doğalgaz Dağıtım Merkezi projesi ön fizibilite çalışmasına başlandı. Bu yıl içinde son derece olumlu olan fizibilite raporunun Sofya’da sunulmasını bekliyoruz” diye sözlerine ekledi. Görüşmede Azerbaycan’ın Balkan Doğalgaz Dağıtım Merkezi için ilave miktarlarda doğal gaz sağlama imkanları ele alındı.

Borisov, İlham Aliyev’i Yunanistan-Bulgaristan (IGB) doğalgaz boru hattının inşaatı projesinin yüklenicisi olan ICGB Şirketler Birliği’nin gerçekleştirdiği boru alımı ve doğal gaz boru hattının inşaatı için ihalelerin sona erdiğine dair bilgilendirdi. Başbakan, ”Yunanistan-Bulgaristan doğalgaz boru hattının inşaatına yılın ortasına kadar başlanılmasını ve Trans-Adriyatik Boru Hattı’nın (TAP) devreye girmesi ile sinerji halinde 2020’den itibaren Şahdeniz Konsorsiyumu ile uzun vadeli sözleşme kapsamında yıllık 1 milyar metreküp gaz temin etmek amacıyla
2020 yılında tamamlanmasını planlıyoruz” diye belirtti. Boyko Borisov, Bulgaristan’ın TAP ile IGB boru hattı arasındaki tüm teknik sorunların yıl ortasına kadar netlik kazanmasını beklediğini ve Bulgaristan’ın Azerbaycan’ın desteğine güvendiğini belirtti. Başbakan,”Gerçekte 2020’den sonra Şahdeniz 2 yatağından çıkarılan Azerbaycan doğalgazı, Bulgaristan’daki doğalgaz tüketiminin yaklaşık % 25 ile % 30’unu karşılayacak ve bu da ülkemizin enerji güvenliğini önemli ölçüde artıracak” dedi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Başbakan’a 7. Küresel Bakü Forumu’na katılımından dolayı teşekkür etti. Bulgaristan Başbakanı’nın geçen yılki Bakü ziyaretinin ikili ilişkilere yeni bir ivme kazandırdığını vurgulayan Aliyev,” Siyasi işbirliğinde iyi bir potansiyele sahibiz, sık sık görüşüyoruz, her zaman birbirimizi destekliyoruz” diye ifade etti.

Cumhurbaşkanı Aliyev ayrıca doğalgaz kaynaklarının çeşitlendirmesinin gelişimi için önemli bir organ olan Güney Gaz Koridoru Danışma Konseyi toplantısının yakında yapıldığını belirtti. Toplantıya Bulgaristan tarafından Enerji Bakanı Temenujka Petkova’nın katıldığını belirten Aliyev, “Bu projenin son aşamasına yaklaşıyoruz” diye kaydetti. Azerbaycan Cumhurbaşkanı, Bulgaristan’ın Azerbaycan’ın Avrupa Birliği ile ilişkilerini her zaman desteklediğini vurgulayarak ülkelerimiz arasındaki iyi düzeydeki ilişkilerin gelişmesine olan kişisel katkılarından dolayı Borisov’a teşekkür etti.

 

 

Kırcaali Haber

Reklamlar