Siyaset

Borisov “1,5 Yıl Havada Kalmış”

Devlet Protokol Filosu’nun kullanımını araştıran parlamento komisyonu Borisov’u devleti zarara uğratmakla suçluyor Komisyon Başkanı Lakov: “Evraklara göre Borisov 1,5 yıl havada kalmış”boyko-borisov
Bulgaristan’ın eski Başbakanı Boyko Borisov’un iktidarı döneminde VİP hizmeti veren Devlet Protokol Filosu’nun kullanımını araştıran parlamento komisyonunun, filonun keyfi amaçlarla kullanıldığı ve devletin zarara uğratıldığı sonucuna ulaştığı bildirildi.

Milletvekili Ventzislav Lakov’un başkanlık ettiği komisyon, VİP hizmeti veren uçak ve helikopterlerden oluşan “Filo 28″in Borisov hükümeti tarafından keyfi amaçlarla kullanıldığı tespitinde bulundu. Aşırı milliyetçi ATAKA partisinin milletvekili Lakov, komisyonun araştırmalarını kamuoyuna açıklarken, “2009 ile 2013 yılları arasında, evraklara göre Borisov, tam 1,5 yıl havada kalmış görünüyor” dedi.

Borisov ve diğer üst düzey bürokratların bu dönemde 422 sefer yaptıklarını belirten Lakov, “Yapılan seferlerin büyük bir bölümü Filo 28’in tamamen görev alanı dışında” dedi. Komisyonun araştırmalarında örnek verilen uygulamalara göre, Borisov, “Filo 28’i bir tür VİP hava taksisi olarak kullandı. Pilotların tecrübesini artırmak bahanesiyle, kendisinin amatör olarak top koşturduğu Bistritza Kaplanları futbol takımı için egzotik yerlere seyahatler düzenledi.”

Borisov’un devlete büyük zarar veren keyfi hava seferlerine katılan yolcu listelerinin bulunamadığını açıklayan Lakov, Cumhuriyet Başsavcılığı ile işbirliği yaptıklarını bildirdi.

Komisyonun çalışmalarını bu ay sonunda tamamlaması bekleniyor.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

one × 4 =