Haberler Siyaset

BNT, seçim kampanyası sırasında her gün tartışma programları yayınlayacak

Bulgaristan Ulusal Televizyonu’nun (BNT) “Günden Kalanlar” programına katılan BNT Genel Müdürü Emil Koşlukov, “BNT, seçim kampanyası sırasında hafta içi her gün saat 16.00’dan itibaren siyasi partilerin temsilcilerinin katılımıyla tartışma programları yayınlayacak” diye açıkladı.

Koşlukov, “Bu durumda partilere ve özellikle de seçmenlere karşı çok daha cömert olmalıyız. Covid-19 salgını nedeniyle siyasi güçlerin miting yapamayacaklarından, tedbirler nedeniyle toplantı yapamayacaklarından ve televizyon programlarında daha fazla yer verilmesine ihtiyaç duyacaklarından şüpheleniyorum. Bunun bizim yükümlülüğümüz olduğuna inanıyorum. Bu yüzden hafta içi her gün tartışma ve münazara programları yapacağız, bu ise daha önce hiç yapmadığımız bir şey. Yani seçimlere katılacak tüm partilerin sesini duyabileceğiz ve milletvekili adaylarını görebileceğiz. Akşam yayınlanan programları tamamen onlara ayırıyoruz” diye vurguladı.

“Panorama”, “Referandum” programlarının seçimlerden önceki dört bölümünde tartışma ve münazaralar yapılacak.

Koşlukov, “Ana ve gece haberlerinden sonra partilerle ilgili geleneksel gündelik haberlerden başka milletvekili adaylarıyla yapılan röportajlar ve onların portrelerini içeren özel program formatlarımız olacak. Tüm partilerin bundan yararlanmalarını tavsiye ederim. Yeni yüzler tanıtmak istiyorlarsa, onları televizyonda göstersinler” diye tavsiyede bulundu. BNT’nin Blagoevgrad (Yukarıcuma), Ruse (Rusçuk), Plovdiv (Filibe), Varna’daki bölge yayın merkezlerinde partilerin bölge milletvekili adayları listelerinin başlarında bulunan isimlerin katılımıyla haftada 2-3 kez tartışma programları düzenleyecek.

BNT Genel Müdürü, “Merkez Seçim Komisyonu (MSK) ile sandık kurulları ile ilgili program yapmak için görüşüyoruz. Çünkü bu tedbirler uygulanırken 70 000 kişiyi eğitim için bir araya toplamanın bir yolu yok. Oysa yeni oylama makineleri kullanılacak. Salgının ilk aşamasında çocuklar için dersler içeren programlar gibi programlar yapacağız. Sandık kurulu üyelerini eğiteceğimiz programlar olacak”, dedi. BNT, seçime katılacak tüm partilerle sözleşmeler imzalayacak.


Tüm partilere Seçim Kanunu uyarınca aynı süre ayrılacak. Onların ne şekilde programlara katılacağı MSK temsilcileri tarafından çekilecek kura ile belirlenecek. Parlamentoda temsil edilen ve temsil edilmeyen partiler için programımız olacak. İnanıyorum ki bu yıl çok şey feda edeceğiz” diye izah etti.

Kırcaali Haber

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

twenty − 9 =