Bulgaristan’da teknokratlar hükümeti, yolsuzluk yaptıkları gerekçesiyle birçok üst düzey bürokratın görevine son verdi.

Başbakan Marin Raykov, istifa eden Boyko Borisov hükümeti ile hesaplaşmayacağını söylemiş olmasına rağmen kısa sürede birçok kilit pozisyondaki bürokratı görevden aldı.

Ekonomi Bakanı Asen Vasilev, Kozluduy Atom Enerji Santrali’ne (AEZ) maliye ve savcılık organlarınca yapılan teftiş sonucu “yolsuzluk tespit edildiğini” belirterek, santralin Genel Müdürü Valentin Nikolov’un görevine son verildiğini bildirdi.

İçişleri Bakanı Petya Pırvanova da Örgütlü Suçlarla Mücadele Müdürlüğü’nde (GDBOP) Başkomiser Stanimir Florov’un görevden alındığını duyurdu. Florov’un yerine geçici olarak GDBOP Müdür Yardımcısı Valentin Trifonov atandı.

Florov’un hakkında, “Araplar”, “Aç Gözlü” ve “Uzun Boylu” kod adlarıyla, uyuşturucu kaçakçılığı, yolsuzluk ve kaçakçılık kanalları oluşturmaktan üç ayrı soruşturmanın yürütüldüğü bildirildi.
Nikolov ve Florov’un yanı sıra yüklü miktarda akar yakıt kaçakçılığı yaptıkları gerekçesiyle Burgaz Bölge Gümrüğü yönetiminin görevine de son verildiği açıklandı.

Borisov hükümetinin Tarım Bakanı Miroslav Naydenov da rüşvet aldığı iddiası ile soruşturulurken, geçen hafta Gıda Güvenlik Ajansı (ABH) Müdürü Yordan Voynov’un da yasa dışı bir firma ile ilişkisi olduğunun ortaya çıkması üzerine işine son verilmişti.

Reklamlar