Haberler Siyaset

Başbakan Boyko Borisov: Devletin restartı zamanı geldi

“Sorumluluk ve kararlılık zamanıdır. Yalnız siyasi sistemi değiştirme zamanı değil, devletе yeni start vermenin zamanıdır.“Başbakan Boyko Borisov sosyal medya üzerinden Bulgaristan vatandaşlarına seslenirken bunları belirtti.Ülke yönetimine ilişkin aldığı kararları açıklayan Borisov, GERB Partisi’nin Bulgaristan’ın yeni Anayasası’na dair bir tasarı sunacağını açıkladı. Yeni değişikliklerle milletvekili sayısının 240’tan 120’ye, Büyük Halk Meclisi’nde ise 400’den 280’e indirilmesi, Yüksek Yargı Kurulu’nun görevine son verilmesi, Hakimler Yargı Kurulu ve Savcılar Yargı Kurulu oluşturulması, başsavcının görev süresinin 7 yıldan 5 yıla indirilmesi öngörülüyor. Başsavcının altı ayda bir Meclis’e Savcılık çalışmalarına ilişkin sunacağı rapor milletvekilleri tarafından onay alacak.

Borisov, hükümetin iktisadi büyüme, istikrarlı maliye, rekor düzeyde düşük dış borç ve daha iyi altyapı ile ilgili yükümlülüklerini yerine getirdiği, ülkeyi pandemi dönemi üzerinden asgari zararlarla yönettiğini belirtti.

Borisov, Halk Meclisi’nin Büyük Halk Meclisi düzenlenmesine ilişkin kararı alacağı an görevinden ayrılacağını ilan etti.

Sofya’daki hükümet karşıtı protestolara katılanlar başbakan Boyko Borisov’un ilan ettiği kararları zaman kazanma denemesi olarak nitelediler. Onlar, istifa taleplerinde ısrarlı kalacaklarını açıkladı. Vatandaş protestoları organizatörlerinden Arman Babikyan BNR’ye açıklamasında, başbakanın önerilerinin protestocuların talepleriyle hiç ilişkisi olmadığını belirtirken:‘ ‘Bunları, hayalkırıklığına uğrayıp belirli bir zaman daha iktidar dalgasına ilişmek için elinden gelen her şeyi yapan bir insanın büyük bir geri adımı olarak görüyorum’ dedi.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 × five =