20-24 Kasım tarihleri arasında 19. “Bansko Film Fest” kapsamında yaklaşık 35 ülkeden 90’ın üstünde film gösterilecek. Peru, Meksika ve Litvanya bu yıl festivale ilk defa katılıyor. Festivale sergiler, tartışmalar ve çocuklara özel program öngörülmüştür.

Festival müdürü Natali Petrova,Bulgaristan Radyosu’na şunları paylaştı:

“Bizlere geçen yıl veda eden Bulgaristan’ın dağcılık ve ekstrem sporlar duayeni Petır Atanasov Avrupa’nın bu bölgesinde dağcılık, ekstrem sporlar, maceralar ve seyahatler ile ilgili en büyük sinema forumunun organize edilmesi için canla başla çalıştı. Sinema festivalini organize etme kararı aldığımızda, fikir Bulgar filmlerini arayıp bir araya toplayarak genç nesillere tanıtmaktı. Bulgaristan’ın dünya çapında ödüller kazanmış ve tanıtılmayı hak eden amblematik filmleri, yönetmenleri, operatörleri var. Bu filmlerden belki de yüzde 80’nini bir araya getirebildiğimiz için çok mutlu olduk. İlk festival Bulgar belgesel film yapımına genel bir bakış oluşturuyordu. İlk festival yarışma türünden değildi ve jürisi de yoktu. Fakat dünyanın birçok yerinden gösterilen filmler ile ikinci yıl festivalin seviyesi yükseldi. Bu filmler ilgi çekti ve uluslararası jüriden ödüller aldılar” diyor Natali Petrova.

Her yıl “Bansko Film Fest” farklı odak noktası ile düzenleniyor. Bu yıl konularından birisi Bulgaristan Alpinizm ve Mağracılık Hareketi’nin 90.yıl dönümüne adandı. Aynı şekilde suya da vurgu yapıldı. Çocuklara özel programlar kapsamında iki açık hava dersi de öngörüldü “Su döngüsü” ve “Avrupa’nın denizleri ve okyanusları”.

Önemli yıldönümlerine özel yer ayrıldı. Bunlar arasında Almanyalı dağcılar Heinrich Auer ve Bernhard Mosl Pirin dağındaki Vihren tepesine tırmanışlarının 85. yıldönümü, İvan Kojuharov ve arkadaşlarının Mont Blanc’a tırmanışlarının 10. yıldönümü, aynı şekilde bütün 8 bin metre yükseklikteki tepeleri tırmanmış ikinci kişi olan Polonyalı Jerzy Kukuczka’nın vefatının 30. yılı da yer alıyor.

Bu yılki “Bansko Film Fest” kapsamında gösterilecek filmlerin bir kısmı dağ halklarının gündelik yaşamı, sanatları, dinleri ve kültürleri ile ilgilidir.

Festivalin sadık takipçileri için sadece bol film gösterimleri öngörülmedi. Daha fazlası hakkında Natali Petrova şunları paylaşıyor:

“Bu yıl, dünya turu yapan Fransız Patrice Franceschi misafirlerimiz arasında olacak. Ancak şahsen benim için, Franceschi’nin hayat hikayesinden en önemlisi Somali, Bosna, Papua ve Yeni Gine’deki insani yardım kampanyalarıdır. İtalyalı Alessandro Gogna (60’ın üzerinde kitabın yazarı ve en büyük dağcılardan birisidir) ve Simon Gietl (2016 dağcı ödülünü kazanmıştır), İspanyalı ünlü dağcı Alex Txikon ve daha başka ünlü dağcılar da misafirlerimiz olacak.”

Ülke içi ve ülke dışından gittikçe daha fazla ziyaretçi festivale ilgi duyuyor.

 

BNR

Reklamlar