Haberler Siyaset

Bakan Petkov: Bulgaristan’daki ücretler diğer AB ülkelerine kıyasla çok düşük

BTV’ye konuşan Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Biser Petkov, “Bulgaristan, ücret artışlarında rekor kıran bir ülke olmasına karşın, Bulgaristan’daki ücretler diğer Avrupa Birliği (AB) ülkelerine kıyasla çok düşük” diye kaydetti.

Petkov, Ulusal İstatistik Enstitüsü (NSİ) verilerine göre yılın ilk çeyreğinde ortalama işçi ücreti 1208 leva olup hane halkı gelirinin arttığına dikkat çekti.

Bakan, ülkemizde çalışan fakirlerin 600-800 bin kişi olduğunu, onların çalıştıkları işten elde ettikleri gelirin yaşama maliyetini karşılamaya yetmediğini belirtti.

Petkov, hükümet politikasının gelir üzerindeki etkisinin asgari ücret tutarı uygulanması olduğunu ve asgari ücretin yılın başında 510 levadan 560 levaya yükseldiğini belirtti.

Bakan, ”Sosyal ortaklar arasında asgari ücretin nasıl hesaplanacağı konusunda bir anlaşmaya varılmadı, ancak yönetim programında asgari ücrette artış oranları belirtilmiştir ve bu oranlar uygulanmaktadır” dedi.

Onun ifadesine göre, yoksulluk içinde yaşayan insanların yaşamlarını etkilemenin bir başka yolunun, hedef kitleye yönelik ısınma yardımı gibi sosyal yardım ödemeleridir.

Bakan, yeterli olması ve hariç tutulanların olmaması için yeni yardım ödemelerinin miktarının, elektrik fiyatındaki artış ve ayrıca emekli aylıklarının belirlendiği endeksteki artış dikkate alınarak hesaplandığına dair güvence verdi.

Bulgaristan Bağımsız Sendikalar Konfederasyonu (KNSB) Sendika ve Sosyal Araştırma Enstitüsü tarafından yapılan araştırmanın sonuçlarına göre, 2019’un ikinci çeyreğinin sonunda 4 kişilik ailenin (iki ebeveyn ve iki çocuk) toplam yaşama maliyeti 2 448 leva. Önceki yılın aynı dönemine göre yaşama maliyeti 87 leva artmıştır.

Verilere göre Bulgaristan’da ortalama net maaş 937 leva, oysa yaşama maliyetine ulaşmak için çalışan ebeveynlerin ortalama net maaşı 1224 leva olması gerekir.

 

Kırcaali Haber