Haberler

Azerbaycan, Bulgaristan’a doğal gaz ihraç edecek

Bulgaristan Başbakanı Borisov ile Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliev başarılı işbirliği temellerini attı.

Azerbaycan’ın, Bulgaristan’a yılda 1 milyar metreküp doğal gaz satacağı öğrenildi.

Azerbaycan’ın, Bulgaristan’a yılda 1 milyar metreküp doğal gaz satacağı öğrenildi. Anadolu Ajansı’nın haberine göre anlaşma, Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov’un Azerbaycan ziyareti sırasında imzalandı.

Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, temaslarda bulunmak için geldiği Azerbaycan’da, Cumhurbaşkanı Aliyev tarafından kabul edildi. İkili ve heyetler arası görüşme gerçekleştiren Borisov ve Aliyev, daha sonra ortak basın toplantısı düzenledi.

Aliyev, Azerbaycan ve Bulgaristan arasındaki siyasi ilişkilerin iyi düzeyde olduğunu belirterek ticaret hacminin yeterli olmadığını, ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi gerektiğini söyledi. Görüşmede enerji konusunu ele aldıklarını ifade eden Aliyev, Azerbaycan’ın 2.6 trilyon metreküp doğalgaz rezervine sahip olduğunu, Güney Kafkasya Boru Hattı, TANAP (Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı) ve TAP’tan (Transatlantik Doğal Gaz Boru Hattı) oluşan Güney Gaz Koridoru ile Avrupa’nın enerji güvenliğine katkı sağlayacaklarını belirtti.

Aliyev, “Birkaç yıl sonra (yılda) 1 milyar metreküp Azerbaycan doğalgazının Bulgaristan’a gönderileceğini dikkate alarak ilgili kurumlara, SOCAR’ın Bulgaristan’da doğalgaz dağıtımıyla ilgili olanakları araştırma talimatı verdik. SOCAR, Gürcistan ve Arnavutluk’ta doğalgaz dağıtımcısı olarak faaliyet gösteriyor. SOCAR’ın Bulgaristan’da doğalgaz dağıtımcısı olarak yatırımcı olmasının hem SOCAR hem de Bulgar tüketiciler için önemli bir olay olacağını düşünüyorum. Bu konuda müzakerelerin kısa zamanda başlayacağından eminim.” dedi.

Bulgaristan Başbakanı Borisov, odun ve kömür kullanımının ülkede çevre kirliliğine neden olduğunu vurguladı. Borisov, “Cumhurbaşkanı Aliyev’in desteğiyle ülkemizde doğalgazı yaygınlaştırırsak, düşük gelirli vatandaşlarımız odun ve kömür yerine doğalgaz kullanacak. Azerbaycan doğalgaz dağıtımcılığı konusunda en uygun fiyatları öneriyor. 1 milyar metreküp doğalgaz Bulgaristan’da büyük miktarda konuta verilecek.” ifadelerini kullandı.