Haberler Siyaset

Aylin Sekizkök: Bulgaristan- Türkiye diyaloğu AB-Türkiye diyaloğuna dönüşmeli

Türkiye’de 15 Temmuz darbe girişiminin 4. yılında Bulgaristan basın mensuplarına basına toplantısı düzenleyen Türkiye’nin Sofya Büyükelçisi Aylin Sekizkök birçok güncel soruya cevap verdi.

“Bulgaristan ve Türkiye arasında sınırlarda işbirliği o kadar iyi ki, sınırlarımız rahat bir yere dönüştü. O yüzden göçmen baskısı sıfır ve öyle kalacaktır” diyen Sekizkök, Ankara’nın AB ile müzakere masasında göç ve yasadışı mülteciler konusunu yatırmak istediklerini vurguladı.

“FETÖ’nün iki okulu hala faaliyette “

Büyükelçi Aylin Sekizkök Sofya ve Plovdiv’de FETÖ bağlantılı iki okulun hala faaliyette olduğunu duyurdu ve  

“FETÖ’nün Sofya’da ve Plovdiv’de e okulları faaliyet gösteriyor. Bulgaristan makamlarıyla bütün temaslarımızda ele alıyoruz. Fakat okulların kapatılması veya devri konusunda henüz bir adım atılamadı. Çalışmalarımız devam ediyor. Bu konuda biz kararlıyız, FETÖ okullarının burada faaliyet göstermemesini özellikle vurguluyoruz” dedi.

“Bulgaristan’a teşekküler”

Büyükelçi Sekizkök, Bulgaristan makamlarına teşekkürlerini iletti:

“Bulgaristan makamları işbirliğine çok açık bir yaklaşım sergilediler. Müteşekkiriz kendilerinden. Bulgaristan’da faaliyet gösteren tüm FETÖ elebaşlarını sınır dışı ettiler. Bu çok önemliydi bizim için. FETÖ yapılanmaları ile Bulgaristan makamları gayet iyi mücadele ettiler” dedi.

Aya Sofya herkese açık olacak

Basın mensuplarından Aya Sofya’nın statüsüne dair soruları yanıtlayan Büyükelçi, “Aya Sofya’nın UNESCO listesinden çıkarılması mümkün değil, zira Aya Sofya’nın statüsü değişmiş olmakla beraber, Türkiye’nin bu güzel tarih binayı muhafaza etmek yolundaki yükümlülükleri ve taahhütleri devam ediyor. Binada bir yapısal değişiklik yapmayacağız. İbadet itibarıyla açık olmakla beraber, her dinden ve her milletten insanların ziyaretine açık olacak” cevabını verdi.  

BNR

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 × two =