Avrupa Birliği istatistik kurumunun açıkladığı son veriler, birliğin kuzey ve güney ülkeleri arasındaki ekonomik farkı çarpıcı bir şekilde ortaya koydu. Avrupa’da kemer sıkma önlemlerine rağmen kamu borçlarındaki artış sürüyor. AB istatistik kurumu Eurostat’ın verilerine göre 2011 yılında Euro Bölgesi ekonomisinin yüzde 87,3’ü düzeyindeki kamu borçları, geçen yıl yüzde 90,6’ya çıktı. Aynı dönemde AB’nin borçluluk oranı da yüzde 82,5’ten yüzde 85’e tırmandı.ab hart

Buna göre 2012 yılı itibariyle 9,5 trilyon euroluk ekonomiye sahip Euro Bölgesi’nde kamu borçları toplamı 8,6 trilyon euroyu buluyor. Ekonomik büyüklüğü 12,9 trilyon euro düzeyindeki AB’nin kamu borçları ise 11 trilyon euroyu aşıyor.

Kemer sıkma politikaları etkili oluyor

Euro Bölgesi ve AB’de kamu borçlarındaki artışa karşın uygulanan kemer sıkma politikasının bütçe açıklarını dizginlemeye başladığı görülüyor. Euro Bölgesi’nde 2009 yılında yüzde 6,4 olan ortalama bütçe açığı geçen yıl yüzde 3,7’ye indi. Aynı şekilde AB’de ortalama bütçe açığı son 4 yılda yüzde 6,9’dan yüzde 4’e kadar geriledi.

Geçen yılki kurtarma operasyonunda özel sektöre olan borçları yüzde 75 oranında kırpılan Yunanistan, buna rağmen AB’nin en borçlu üyesi olmaya devam ediyor. Eurostat’a göre 2012 sonunda Yunanistan’da kamu borçlarının gayri safi yurtiçi hasılaya oranı yüzde 157’yi buluyor. Yunanistan, bütçe açığında ise İspanya’nın ardından yüzde 10’la ikinci sırada bulunuyor.

AB’nin en borçlu üyeleri

Yunanistan’ın ardından AB’nin en borçlu üyeleri, yüzde 127 ile İtalya, yüzde 124’le Portekiz, yüzde 118’le İrlanda, yüzde 100’le Belçika, yüzde 90’la Fransa ve İngiltere, yüzde 86’yla Kıbrıs, yüzde 84’le İspanya ve yüzde 82’yle Almanya şeklinde sıralanıyor.

Bütçe açığında ise yüzde 10,6 ile başı çeken İspanya’yı yüzde 10’la Yunanistan, yüzde 7,6’yla İrlanda, yüzde 6,4’le Portekiz, yüzde 6,3’le Kıbrıs ve İngiltere ve yüzde 4,8’le Fransa takip ediyor.

AB Komisyonu’na göre geçen yıl Türkiye’de kamu borcunun gayri safi yurtiçi hasılaya oranı yüzde 36,3 ve bütçe açığı yüzde 1,9 düzeyinde bulunuyor.

Kuzey-Güney makası açılıyor

Uzmanlara göre AB istatistik kurumu Eurostat’ın açıkladığı veriler, Euro Bölgesi’nin kuzey ve güneyi arasındaki makasın daha da açıldığını ortaya koyuyor. Sıkı tasarruf önlemlerine rağmen Yunanistan, Portekiz ve İspanya bütçe açığını kontrol altına almakta zorlanıyor.

Reklamlar