Siyaset

Avrupa’dan Türkçe’ye Onay

Bulgaristan’dan çıkmayan izin Avrupadan çıktı. Avrupa Parlamentosu, Avrupa seçimleri için başlattığı kampanya kapsamında hazırlanan TV spotlarında Türkçe’ye de yer verdi.

Avrupa Parlamentosu (Ap), 22-25 Mayıs tarihleri arasında yapılacak Avrupa seçimleri için başlattığı kampanya kapsamında hazırlanan TV spotlarında Türkçe’ye de yer verdi.

SLOGAN; “KARARLARI KİMİN VERECEĞİNE SİZ KARAR VERİN”

“Kararları kimin vereceğine siz karar verin” sloganının kullanıldığı videoda, AP’nin 751 üyesinin belirleneceği seçimlerde oy kullanma çağrısı yapıldı. AB’nin resmi dillerinin yanı sıra Baskça ve Katalanca gibi bölgesel dillerde de hazırlanan reklam, Kıbrıs’ta resmi diller arasında Yunanca ile birlikte Türkçe’nin de yer alması nedeniyle Türkçe olarak da hazırlandı. Ancak Türkçe, Ab üyesi olan Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin bu yönde bir talepte bulunmamış olması sebebiyle AB’nin resmi dilleri arasında yer almıyor.

24 RESMÎ DİL BULUNUYOR

AB’nin İngilizce, Almanca, İspanyolca, Fransızca, İtalyanca, Portekizce, İsveççe, Yunanca, Bulgarca, Felemenkçe, Çekçe, Danca, Hırvatça, Maltaca, Lehçe, Macarca, Romence, Slovakça, Slovence, Estonca, İrlandaca, Letonca, Fince ve Litvanca olmak üzere toplam 24 resmi dili bulunuyor.                                                           Aydın FİDAN

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

six − four =