Avrupa Müzik Kültüründe Batı ve Doğu Arasındaki İletişim Süreçleri Formu

Geçenlerde Viyana şehrinde “Hugo von Hofmannsthal” kültür evinde “20. yüzyılın başlarında Avrupa müzik kültüründe Batı ve Doğu arasındaki iletişim süreçleri” konulu enteresan bir bilimsel forum düzenlendi. Forum Viyana şehri 3. bölge kültür dairesi tarafından örgütlendi.

Şehrin bu bölgesi simgesel kurumlar ve binalar ile ünlüdür. Arnold Schönberg Center Çağdaş Müzik Araştırma Merkezi, Güzel Sanatlar ve Müzik Akademisi, Wiener Konzerthaus ünlü konser salonu, modern mimari örneklerinden biri – Hundertwasserhaus . Bunlara “Wittgenstein” Bulgar Kültür Merkezini de eklemeliyiz. Viyana’nın bu bölgesi Gluck, Haydn, Mozart, Beethoven , Brahms, Bruckner, Mahler, Webern, Rihard Strauss gibi büyük bestecilerin adlarıyla da bağlıdır.

Forumun bilimsel yöneticisi, koordinatörü ve sunucusu uzun yıllardan beri Viyana’da oturan ses sanatçısı ve müzik bilimcisi Dr. Albena Haydenova. Forum çerçevesinde Litvanya, Rusya, Avusturya, Ukrayna, Almanya ve Bulgaristan’dan gelen konuklara konferans verdi. Avrupa müzik kültürünün gelişmesinde Bulgaristan’dan sanatçıların değişik katkısına Bojidar Dobrev, Dr. Angelina Petrova, Prof. Anda Palieva değindi.

Ünlü soprano Ana Tomova-Sintova’nın sanat yoluna ve repertuvarına adanan 250 fotoğraf resminden oluşan sergi düzenlendi.

Etkinlik Stravinski, Dimitar Nenov, Avusturyalı besteci Dieter Kaufmann eserlerinden oluşan konser ile tamamlandı. Genç kemancı Yoana Ruseva ve piyanist Angelina Petrova’nın sunduğu Dimitır Nenov’un keman ve piyano Sonatı büyük alkışlar topladı.

 

Türkçesi: Müjgan Baharova, BNR

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir