Bir evin havasını ısıtan ve ev olduğunu hissettiren ateştir. Şimdi bu ateş, “Eski Şehirde Kutlamalar” festivalindeki etkinlikleri sıcacık bir şekilde birbirine bağlayacak. Sonbaharın arifesinde Plovdiv’de antik ve yeni, geçmiş ve gelecekle iç içe geçerken, kentin eski kesimindeki sokaklara ve evlere hayat verecek.

Eski şehrin göbeğindeki bu yılki kutlamalara ilham veren slogan “Ateşten ateşe” ismini taşıyor, çünkü bu güzel yer ziyaretçilerinde hep bir kıvılcım yakıyor. 16-22 Eylül tarihleri arasında sanatçılarla buluşmalar, eğlenceli maceralar ve mutfak tutkularının konuşacağı etkinlikler düzenlenecek.

Antik tiyatronun yakınında yer alacak “Avrupa’nın varoluşunda Plovdiv” adlı fotoğraf sergisi, eski kıtanın kentin yaşamına, mimarisine, kültürüne nasıl girdiğini bir şenlik atmosferinde tanıtacak.“Bu 19. Yüzyılın ikinci yarısında ve 20. Yüzyılın başında Plovdiv’te yaşamış topluluklara dair bir fotoroman,” diyor “Antik Plovdiv” Belediye Enstitüsünden Donka Nalbantova. “Alman, Fransız, İtalyan, Çek ve Rus gibi daha birçok çeşitli topluluk, tüm şehrimizde kendi kültür ve ruhunun bir kısmını bıraktı. Bir diğer fotoğraf sergisi olan “Evler retrospektifi”, evlerin bir zamanlar nasıl göründüğünü, yıllar içinde nasıl restore edildiğini ve korunduğunu gösterecek. Bu şekilde insanlar kimliğimizi yaratan kültürel katmanlara dokunacak.”

Nikolay Haytov’un yüzüncü doğum yıldönümü, aktör Vasil Banov’un “Köksüz ağaç” isimli tek kişilik gösterisi ve yazarın kızı Elena Haytova tarafından yazılan biyografik kitabın galasıyla kutlanacak.

Muhteşem bir gösteriyle, Prens Ferdinand’ın 1908’de Bulgaristan’ı bağımsız bir devlet olarak ilan edip, nasıl Bulgarların kralı olduğu sunulacak. Ama belki de en dikkate değer etkinlik, “Zamanın Kıvrımları” isimli, belki de Balkanlar’daki en büyük koleksiyon olacak.

“Antik Plovdiv” kapsamında 700’den fazla ütü sergilenecek,“ diye anlatıyor Donka Nalbantova. “Sergiye “Ütü Koleksiyoncusu” ismini taşıyan tur eşlik edecek, ziyaret edilecek tüm evlerde zaman kıvrımlarının peşine düşülecek. Daha fazla insanın eski ütüleri inceleyebilmesi için, sergi en az iki hafta sürecek.“

Zlatyu Boyadzhiev’in tablolarının yer aldığı evde her iki etkinliğin isminde de ateş kavramı mevcut. “Ateşli varlıklar ve hareketli renkler” etkinliğinde mozaik tekniklerin gösterimi ile ünlü sanatçının eserleri tanıtılacak. “Ateş Efsanesi” gösterimiyle ise müzik, resim ve dans birleşerek, seyircinin duygularını ateşleyecek.

Petar Velinov, “Steampunk” sergisini gençlere ithaf ederek, bizim çöple dolu dünyamızda işe yaramaz demir, otomotiv parçaların yeni ve inanılmaz güzel bir yaşam ilhamına dönüştüklerini gösteriyor. En küçük katılımcılar ise mısır püskülleriyle eğlenecek.

“Her yıl farklı bir konu üzerinde atölye çalışmaları yapılıyor. Ve ben, bu yıl çocukların çeşitli malzemelerden nesneler oluşturacağı bir atölye düzenleneceği için mutluyum,“ diyor Donka Nalbantova. “Uzak zamanlarda zaten mısır gürültüsünden insanlar çocukları için bebek yapmış, ama günümüzde yazarlar son derece kavramsal ve birçok farklı teknikler sunacak.”

Plovdiv’in çeşitli tatları da Eski Şehir’de sunulacak – retro marketlerde çiftçi pazarları, ulusal mutfak, el yapımı bira, dondurma olacak. Bu arada, bakırcılar, deri işçileri, bıçaklar ve diğer zanaatkarların eserlerini Saborna caddesinde sergileyecek. Şehrin modern yüzü BTR, Kottarashky, Das Weltschmerz, DueTT, RomaNeno Project gibi grupların ateşli ritimleriyle gösterilecek.

Ve hepsi “Sevgi Denizi” etkinliği ile sona erecek – sekiz aşık çift, Eski Şehir evleri arasında “evet” diyecek.​

Fotoğraflar: “Eski Plovdiv” Belediye Enstitüsü

Çeviri: Ayser Ali

Reklamlar