Haberler Siyaset

Analistler istikrarlı bir hükümet öngörüyorlar

Koalisyon başarısızlığına dair suçlamalar, taraflar arasındaki anlaşmazlıkları bastıracak.

Bugün Halk Meclisi olağanüstü oturumunda 14 Kasım seçimlerini kazanan “Profaljavame Promyanata” Partisinin önerdiği yeni hükümeti oylamaya tabii tutuyor.

Bulgaristan, Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP), “İma Takav Narod (İTN ) ve “Demokratik Bulgaristan”ın da yer aldığı dört partili bir koalisyon tarafından yönetilecek.

Yeni hükümetin sloganının “Yolsuzluğa sıfır tolerans” olacağını belirten Başbakan adayı Kiril Petkov, artan elektrik fiyatları ve Covid kriziyle mücadeleyi ilk görev olarak gösterdi.

Petkov, “Her koalisyon ortağı kabine bakanları adaylarından sorumludur: “Herkes bir arşinle ölçülecek, onlardan verimlilik bekleyeceğiz. Yapılan çalışmaların sorumluluğu paylaşılacak.” dedi.


Fakat geçen hafta “Prodaljavame Promyanata” Partisi ile BSP arasında meydana gelen anlaşmazlıkların hızlı bir şekilde giderilmesi ve Cumhurbaşkanı Rumen Radev’in ilk hükümet kurma yetkisini Cumartesi günü sunması birçok kişiyi şaşırttı.

Zamana karşı böyle bir yarışın sebebi nedir? 

BNR’ye verdiği söyleşide “Demokratik Bulgaristan” eşbaşkanı Hristo İvanov şöyle cevap verdi:

 

„Bu süreç, inisiyatifi ve hızı, yetki sahibi parti tarafından belirleniyor” Ülkenin çözüm bekleyen birçok sorunu var. Gecikmeli olarak bütçe prosedürüne girmek üzereyiz. Ocak ayı başında düzenlenmesi mümkün olan elektrik ve su fiyatlarının acil olarak değerlendirilmesi gerekiyor. Bütün bunlar, bir Halk Meclisi ve bir hükümet gerektiriyor.“

Hristo İvanov’a göre,bu hükümetin geçici ve son derece zor olması oldukça olasıdır: Hristo İvanov„Yeni hükümet, Boyko Borisov dönemi ile yeni siyasi yapı arasında bir köprü olacak. Bu hükümet, yeni bir siyasi manzara için zaman sağlayacak. Bunun, yerel seçimlerden sonra kesin olarak gerçekleşmesini bekliyorum. “


Ve yine de, neredeyse yarım yıl süren seçim maratonunun yorgunluğunun yanı sıra, herkesin istikrarlı bir hükümet kurma arzusunun arkasında başka bir şey yok mu?

“Bir önceki olağan hükümet, her şeyden önce bir hükümete sahip olma hedefi doğrultusunda kurulmuştu” dedi siyaset bilimci Strahil Deliyski ve şunları ekledi:

Strahil Deliyseki

„Şimdi, bir dizi seçimden sonra, yeni bir siyasi döngü başlatmak adına bir hükümete sahip olmak gibi bu kapsamlı hedefe tekrar ulaştık. Bununla birlikte, bu hükümete, öncekilerin çoğunu değiştirme yetkisi verildiği için bu, daha zor olacak.”

Eski GERB yöneticileri, hükümetin, milis, şirket ve parti fraksyonlarına bölünmesini eleştirdiler. Bu konuda Deliyski kesin konuştu:

„Bütün Bulgaristan hükümetlerinde şirket fraksiyonu ve milis fraksiyonu olmuştur. Bu hükümet, GERB Partisini iktidardan uzak tutmak için kuruldu. Bu anlamda, dünya ile ilgili her türlü değeri, fikri, siyaseti ve diğer fikirleri bir araya getirmek sorun değildir”.


Antoniy Todorov

Keskin, kardinal reformların yapılmaması gerektiği görüşünü paylaşan siyaset bilimci Antoniy Todorov da, BNR’ye konuşurken “Büyük reformları değerlendirmekte fayda var. Müzakereler yoluyla elde edilen farklı tarafların anlaşmasını gerektiriyor” dedi ve şöyle devam etti:

„Koalisyon ortakları arasındaki müzakerelerin gidişatının iyi bir işareti olduğunu düşünüyorum, çünkü onlar gerçekti. Tarafların oldukça farklı olduğu ve hatta aralarında kişisel düzeyde bile anlaşmazlıkların olduğu gayet açık. Ancak bir ortak hedeflerinin daha önemli olduğunu fark ettikleri için üstesinden gelebileceklerini gösterdiler.“

Strahil Deliyski, “Taraflardan birinin, uzun zamandır beklenen düzenli hükümetin çöküşünün suçlusu olabileceği korkusu, en azından kısa vadede koalisyon partilerini birbirleriyle sert bir anlaşmazlığa girmesini önleyecek.” dedi

Bu durum, yeni koalisyon yönetiminin oldukça istikrarlı olacağına dair beklentileri artırıyor.

Derleyen: Yoan Kolev
Çeviri: Şevkiye Çakır
BNR


Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

9 + 18 =