Daniela Atanasova, küçükken ağaç dallarının arasına konmuş sağlık evinde, çam iğneleri kullanarak iğne yapar, çiçek ve çamur karıştırarak elde ettiği mucizevi karışımı vererek oyuncak bebeklerini tedavi edermiş. Büyüdükçe genç kadının ilgisi ve şefkati insanlara yönelmiş, ancak her zaman ön planda gelenler, çocuklar olmuş. Bugün, Dr. Daniela Atanasova-Lineva yalnızca New York’ta yaşayan Bulgarların değil, aynı zamanda çok uluslu Queens bölgesindeki insanların da gözdesi olmayı başarmış yetenekli bir doktor.

Geçtiğimiz günlerde Dr. Daniela Atanasova-Lineva, En İyi Uluslararası Profesyoneller Birliği (IAOTP) tarafından verilen yılın çocuk doktoru ödülüne laik görüldü. Bulgaristan Radyosu’na konuşan uzman “Doktor olarak, bu 20 yıl benim için bir an gibi geçti, ancak güzel olan taktir edildiğim bir ülkede olmam ve bu benim için itibar meselesidir” dedi.

Daniela’nın mesleki yolu, en yüksek notla girdiği Varna’daki Tıp Üniversitesinde başladı, Manhattan’daki “Mount Sinai” Hastanesi’nden geçti, sonra acil pediatri bölümünde çalıştı, ardından üniversite öğrencilerine ders verdi ve New York Rego Park’ta özel muayenehanesini açtı.

Çocuk doktoru olmasına rağmen, Dr. Daniela Atanasova-Lineva, dikkatini ebeveyn ve çocuklar arasında paylaştırıyor, çünkü sağlıksız alışkanlıklar bulaşıcı olabilir ve kronik hastalıklara davetiye çıkarabilir. Konuyla ilgili doktorun yorumu şöyle:

 

“Çocuklar ebeveynlerine bağlıdır, başka seçenekleri yoktur. Harvard’da aşırı kilo ve buna bağlı olarak ortaya çıkan hastalıklarla ilgili bir kurs tamamladım. Ardından tüm ailelere sağlıklı bir yaşam sürdürmeleri konusunda eğitim vermeye başladım. Ancak çocukların sağlıkları ile ilgilenebilmem için önce ebeveynlerin öğrenmesi ve yön göstermesi gerek. Birisini meyve, sebze tüket, spor yap diyerek ikna etmen çok zor, özellikle insanların yüzde 70’inin aşırı kilolu olduğu Amerika gibi bir yerde çok daha zor.”

Güzellik sağlıktır, sağlık ise mutluluktur. Bu ilkeden yola çıkarak Dr. Daniela Atanasova-Lineva, estetik ve yaşlanmayı geciktirici tıp alanında bilgilerini zenginleştiriyor. İşte uzmanın kendimizi güzel hissetmemizi, kendimize güvenmemizi ve daha iyi çalışmamızı sağlayacak tavsiyeleri:

“Ne kadar sıradan olursa olsun, herkes dengeden bahsediyor. Zamanında yatmak, normal uyumak, meditasyon yaparak sakinleşmeye çalışmak önemlidir. Şu anda birçok genç hastam depresyon, panik ataklardan şikayetçi ve aralarında hayatını sonlandırmaya çalışanlar da var. Onları yeniden normal hayata döndürmeye çalışıyorum. Her gün en az bir saat spor yapmaları, işlenmiş gıdalar tüketmemeleri, en az 7-8 saat uyumaları, doğada zaman geçirmeleri gerektiğini anlatmaya çalışıyorum. Hayatımın anlamı bu – sadece edindiğim tüm bilgileri gelecek nesillere aktarmak istiyorum.”

Daniela Atanasova - Lineva kızı Stefani ile beraber

Daniela Atanasova – Lineva kızı Stefani ile beraber

Dr. Daniela Atanasova-Lineva’nın çokdilli, gezgin, gönüllü olması ve çocuklara duyduğu sevgi onu dünyanın farklı noktalarına götürdü. Doktor, 20 yaşındaki kızı Stefani’nin trajik kaybından sonra çabalarının büyük bir bölümünü kendi kurduğu “Stefaniforever20” vakfına odakladı.

Dr. Daniela Atanasova-Lineva şöyle devam etti:

“Her zaman bir şey vermeyi sevmişimdir, tıpkı hastalarıma eğitim vererek paylaştıklarım gibi. Nikaragua ve Nepal’e ailem ile doktor arkadaşlarımla birlikte, oradaki çocuklarla iletiş kurmak, kıyafet konusunda yardım etmek üzere gittim. Şimdi Honduras ve Gana’da misyonumuz çok daha farklı. 5 yıl önce kaybettiğim kızım adına kurduğum tenis vakfına adanmış bir görevim var. Amacım Amerika’da Ulusal Tenis Şampiyonu ve tıp öğrencisi olan kızım Stefani’nin vasiyetini yerine getirmek. Bu ülkelerde bulunan çocuklar arasında tenis sporu özellikle kızlar arasında pek yaygın değil ve bizler onlara tenis elbiseleri, tenis raketleri, çantalar hediye ediyoruz” dedi.

Dr. Daniela Atanasova-Lineva, hırsın her zaman en iyi dostu olduğunu, ancak yaşadığı talihsiz olaydan sonra neredeyse hiçbir şey üzerinde kontrolümüzün olmadığını fark ettiğini paylaştı. Böylece zamanının bir saniyesini bile boşa harcamamayı, bir şey yapmak istediğinde risk almayı ve sonuçlarını düşünmemeyi öğrendi. Hayatının bir sonraki aşamasında kendini öğrencilerine ve seyahat etmeye adayacağını düşünüyor. Dr.Daniela Atanasova-Lineva’ya göre hayattaki “en önemli şey korkmadan yaşamak”.

Reklamlar