Yaşam

Almanya‘da Bulgarlara yönelik proje çalışması

2007 yılında Alman die Welt gazetesi bir yılda 680 bin Polonyalı, Romanyalı ve Bulgarın Almanya’ya göç ettiğini ve AB’nin göç tarihinde böyle bir kitlesel göçün hiç gerçekleşmediğini manşetlerine taşımıştı.

Almanya’da yaşayan Bulgar ve Romenlerin büyük bir çoğunluğunun en büyük sorunu dil öğrenememe, iş hayatına adaptasyon olamama yani sosyal uyum. Gelenlerin çoğu az eğitimli oldukları için dil öğrenmede de bir hayli zorlanıyorlar. Bu nedenle isteseler de çocuklarının eğitimlerine destek veremiyorlar. Bugün Almanya’da kreşlerde, okullarda, iş ajansında, devlet dairelerinde, hayatın bir çok alanında personel ile buraya uyum sağlamakta zorlanan bir grup Bulgarlar arasında büyük sorunlar yaşanıyor.

Almanların bir kısmı hatta buna uzun yıllardır burada yaşayan bazı göçmenlerde katılarak Bulgarları ve Romenleri tembellikle suçluyor ve çalışmadan devletin sunduğu sosyal haklardan faydalanmak için buraya geldiklerini iddia ediyorlar. Bu da Alman toplumunda ırkçılığın, sosyal sorunların, suç işleme oranının artmasını sağlıyor. Bugün Almanya’nın büyük şehirlerinden Köln’de Müllheim, Duisburgta Marxsloh Bulgar ve Romenlerin yoğunlukla oturduğu işssiz insanların sokaklarda kafelerin, evlerinin kapılarının önünde dikildiği Getto benzeri manzaralarla karşılaşabilirsiniz.

Innososyal Ahlen Bulgar göçmenlere yardım ediyor

Bu sıkıntıları gören belediyeler, yerel idareler, InnoSozial, AWO, Caritas, Alman Kızılhaçı gibi büyük sosyal kurumlar, dernekler, sivil toplum kuruluşları da ilerde olası büyük sosyal patlamaları önlemek amacıyla boş durmuyorlar ve bu insanlara yönelik başlattıkları önemli projelerle yardım elini uzatmış durumdalar.

İşte Agnieszka Bednorz ve Olga Vasileiadou’ nun başarıyla hayata geçirdikleri bu proje toplantılarından bir tanesi de geçtiğimiz hafta sonu Ahlen’de kurulu Innosozial adlı kurumda gerçekleşti. ‘’Gleiche Kinder – gleiche Chancen/ Aynı çocuklar-Eşit şanslar ‘’ adlı Proje kapsamında 25 Bulgar aileye Caritasverbandta görevli Sosyal Çalışman Moritz Seipp tarafından Almanya’daki okul sisteminde ilköğretimin yeri anlatıldı, tanıtıldı. Çevirilerini Juliette Yavuzun yaptığı toplantıya ilgi hayli fazlaydı. Innosozial çalışanı Agnieszka Bednorz 30 Haziran’daki geleneksel büyük Innosozial şenlği ‘’ Ahlen zeigt Flagge’’ de Bulgarların da bir standla yer alacağını söyledi. Yine Ahlen Belediyesi de sonbahara doğru Innososyal ile Bulgarlara yönelik bir Kültür şenliğini planladığını Bulgar vatandaşlarına duyurdu.

 

Mehmet Tanlı / Almanya, ABC Gazetesi

Share
Reklamlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

one + fifteen =