1886’da Bulgaristan’in Nevrekop kazasında doğan Birinci Dünya savaşı ve İstiklal savaşı dönemlerinde asker ve yazar olarak, Cumhuriyet döneminde Hatay’ın anavatana katılması safhasında önemli hizmetlerde bulunan Mehmet Behçet Perim’in oğlu E.Hakim Albay Mehmet Ertuğrul Perim İzmir’de vefat etti.

Çeşitli makaleleri Orkun dergisinde, Hür Efe gazetesinde yayımlandı. Babasının Bulgaristan Türkleri ve Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunda verdiği mücadeleyi tanıtmak yönüne kendini adamış olan Ertuğrul Perim Babasının Sofya Hatıralarını kapsayan bilgiler Basri Zilabit tarafından kitap olarak hazırlanmış Bultürk yayımları arasında okuyucuya sunulmuştu.

KKTC’de Askeri Hakim olarak önemli görevlerde ve Hatay’ın Anavatan’a katılması sonrası verilen mücadeleyi konferanslarla anlatmıştı.

Babasının MİLLİ MÜCADELE DÖNEMİNDE BULGARİSTAN’DA YAYIMLANAN AHALİ GAZETESİ konusundaki bilgi birikimini Kırklareli Üniversitesi öğretim üyesi Burçin Işım tarafından tez olarak hazırlanmasında katkıda bulundu.

1930 yılında İstanbul’da doğan Ertuğrul Perim 9 Ekim 2023 günü vefat etti .

Arşivi’nin büyük kısmını İzmir BalGöç’e bağışlamış olan Ertuğrul Perim’i saygı ve rahmetle anıyor kederli ailesine camiamıza başsağlığı diliyoruz.

Celal ÖCAL

Açıklama yok.

Açıklama yok.

Reklamlar