Ekonomi

AB’nde en düşük asgari işçi ücreti Bulgaristan’da

Avrupa Birliği (AB) İstatistik Ofisi Eurostat’ın verilerine göre Bulgaristan, 286 avro ile asgari işçi ücreti en düşük olan AB ülkesidir.

Bazı AB ülkelerinde asgari işçi ücreti uygulanmamaktadır. Şu anda sadece 22 AB ülkesinde asgari ücret uygulanmaktadır. Dokuz AB ülkesinde aylık asgari ücretler 400 ile 600 avro arasında değişmektedir. Örneğin Çekya’da asgari ücret 519 avro, Slovakya’da ise 520 avrodur.

Verilere göre asgari ücret Yunanistan’da 684 avro, Macaristan’da 418 avro, İspanya’da 1050 avro, Portekiz’de ise 676 avrodur.

Bazı AB ülkelerinde belirli bir asgari işçi ücreti uygulanmamaktadır, ancak asgari saatlik ücret uygulanmaktadır. Örneğin, Almanya, İrlanda, Fransa, Malta ve başka AB ülkelerinde böyledir.

Fransa’da asgari ücret 1498 avrodur. 1 Ocak 2017 itibariyle Almanya’da asgari saatlik ücret 8 avro ve 84 centtir. Asgari işçi ücreti, 2049 avro ile en yüksek olan AB ülkesi Lüksemburg’dur.

Bizde işverenler asgari işçi ücretinin belirlenmesine ilişkin mekanizmanın tamamen değiştirilmesini istiyorlar. Bulgaristan’da asgari ücret hükümet tarafından alınan idari bir kararla belirleniyor ve şu anda Ocak ayından itibaren 560 leva tutarındadır.

 

 

Kırcaali Haber

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

18 − sixteen =