Siyaset

ABD’de kuraklık alarm veriyor!

ABD’de tarım üretiminde önemli bir yere sahip California eyaletinde kış aylarının yine az yağışlı geçmesi nedeniyle kuraklığa karşı önlemler gündeme geldi.

ABD Kuraklık Gözlem Grubu’nun son raporuna göre, yüzde 93’lük bölümü “aşırı kurak” olarak değerlendirilen ve dört yıldır kuraklıkla mücadele eden California’da 2015 yılında da rekor seviyede kuraklık bekleniyor. Bu nedenle eyalette su tasarrufuna ilişkin önemli kararlar alınıyor.

California Valisi Jerry Brown’ın geçen günlerde kuraklıkla mücadele için 1 milyar dolarlık plana imza atmasının ardından son olarak eyalette zorunlu su kısıtlamasına gidileceği açıklandı. Eyalette kuraklığın başlamasından bu yana yapılan bir dizi tedbir ve tasarruf çağrısının istenen sonucu vermemesi nedeniyle alınan karar, aynı zamanda California tarihinde bir ilk olma özelliği taşıyor.

Vali Jerry Brown, dört yıllık kuraklık dönemi ve son olarak yağışsız geçen kış aylarıyla California’da kuraklığın kriz seviyesine ulaştığını ve bu kararı almanın zorunlu hale geldiğini belirtti.

Karara göre, Su Kaynakları Kontrol Kurulu tarafından denetlenen ve eyaletin su ihtiyacını karşılayan 400 yerel birimin su kullanımını yüzde 25 azaltması gerekiyor. Bu oranı yakalayamadıkları takdirde yönetimlerin günlük 10 bin dolara kadar cezai yaptırımla karşı karşıya kalmaları öngörülüyor.

AŞIRI TÜKETİME YÜKSEK FATURA

Zorunlu su kısıtlaması kararıyla yeni fiyatlandırma sistemi de uygulamaya girecek. Buna göre, aşırı su kullanan tüketiciler yüksek fiyatlandırma ve faturalarla cezalandırılırken su tasarrufu yapanlar özel fiyatlandırmayla teşvik edilecek.

Karar kapsamında eyaletin yerel yönetimlere, eyalet çapında toplam bin 150 futbol sahasına denk büyüklükte bir çim alanda kuraklığa dayanıklı çevre düzenlemesi yaparak destek vermesi planlanıyor. Ayrıca, eyalete bağlı şehirlerde refüjlerdeki yeşil alanlarının sulanması tamamen yasaklandı. Sulama gerektiren yeşil alanın en fazla olduğu mezarlık, golf sahaları ve okul kampüsleri gibi alanlar için su tüketimine ciddi kısıtlamalar getirildi.

HAPİS CEZASI TARTIŞMALARI

Dört yıldır devam eden kuraklık süresince eyalette birçok düzenleme ve tedbir uygulamaya konulmuş, eyaletin en büyük su rezervlerinin rekor seviyede azalmasıyla geçen yıllarda acil önlem kapsamında ilk adım olarak vatandaşlar uyarılmış ve su kullanımının en az yüzde 20 oranında azaltılması istenmişti.

Çağrıların ardından kısmi bir tasarruf sağlansa da istenen hedefe ulaşılamayınca hane dışı alanlarda su kullanımına yaptırım getirildi. Ancak 500 dolara kadar para cezasını öngören düzenleme de eyalette su tasarrufunda istenen sonucu vermedi.

Kuraklıkla mücadele eden eyalette, ileri aşamada hapis cezasının da gündeme gelebileceği belirtiliyor.

California’da kurak geçen 1970 ve 1990’lı yıllarda alınan tedbirler kapsamında, su israfına 300 dolar para cezası veya 30 güne kadar hapis cezası getirilmesi kabul edilmişti. Ancak bu kararın uygulamaya koyulduğunu gösteren herhangi bir örnek vaka arşivlerde bulunmuyor.

Eyalette kuraklık nedeniyle bugüne dek alınan tüm tedbirlerin istenen sonucu vermemesi nedeniyle kimi uzmanlar, hapis cezasının tekrar gündeme getirilerek uygulamaya konmasının gerekli olduğunu tartışıyor.

YAĞIŞLAR YETERSİ, EKONOMİK KAYIP BÜYÜK

California halkı, eyaletin kuzey ve güney bölgelerini bir süreliğine etkileyen aşırı yağmurlar sonrasında dört senedir etkisini gösteren kuraklığın şiddetini yitireceğini düşünse de uzmanlar yağmurların boş bir kovada bir damla niteliği taşındığını düşünüyor.

Eyaletin son bin 200 yılın en ağır kuraklık dönemiyle karşı karşıya olduğunu belirten uzmanlar, yoğun yağışların topraktaki suyu yükseltmeye yetmeyeceğini, uzun süredir devam eden kuraklık nedeniyle yağmur sularının toprak tarafından kısa sürede emileceğini belirtiliyor.

California’daki kuraklığın sadece eyalet sınırlarında değil, dünya tarımındaki rolü nedeniyle eyalet sınırlarının da ötesinde sonuçlar doğuracağı değerlendirmesi yapılıyor. 2015 yılı için California’da kuraklığın getirdiği ekonomik kaybın 3 milyar dolar düzeyinde olacağı tahmin ediliyor.

Kaynak: AA

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

14 − twelve =