Ekonomi

AB Bakanı Çelik, Bulgaristan Başbakanı Borisov’la görüştü

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, bir günlük resmi ziyareti kapsamında geldiği Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da Başbakan Boyko Borisov ile görüştü. Görüşmede Borisov, Türkiye’nin Bulgaristan’ın komşusu ve NATO çerçevesinde müttefiki olduğunu belirterek, göç, terörizmle mücadele, enerji, tarım ve ticaret alanlarında önemli partneri konumunda bulunduğunu vurguladı. Borisov, “Son aylardaki aktif ve yapıcı diyalog, ikili ilişkilerde olumlu atmosfer oluşturmuştur” dedi.

Başbakanlık basın merkezinden yapılan açıklamada, Borisov ve Çelik’in iki ülkenin sığınmacılar konusunda işbirliği içinde olduğunu kaydederek, Türkiye ile AB arasındaki sığınmacı anlaşmasının AB’ye giriş yapan mülteci sayısında azalmaya neden olduğuna işaret ettikleri aktarıldı. Görüşmede ayrıca iki ülke arasındaki ticari ilişkilere değinilerek, enerji, hayvancılık, ulaştırma ve turizm sektörlerinde işbirliğini daha da geliştirme imkanları olduğu ifade edildi.

Çelik, Borisov’la yaptığı görüşmenin ardından Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Ekaterina Zaharieva ile çalışma yemeğinde bir araya gelecek. Daha sonra ise Bulgaristan’ın AB Dönem Başkanlığından sorumlu Bakanı Lilyana Pavlova ile görüşmesi bekleniyor.

Nahit Doğu

Bulgaristan Haber

Latest posts by Bulgaristan Haber (see all)

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nineteen + four =