Yaşam

5’li Bulgar ATM çetesi çökertildi!

Sakarya dahil 5 ilde, bazı ATM’lere kart kopyalama aparatı ve kamera düzeneği yerleştirip, vatandaşların banka kartlarını kopyalayan 5 kişilik Bulgar çeteyi, deneme amaçlı kullandıkları ülkelerine ait kart Bursa’da ele verdi.

Kopyalama sistemi

Sakarya ve 4 ilde ATM’lere kart kopyalama aparatı ve kamera düzeneği yerleştirerek vatandaşların banka kartlarını kopyaladıkları belirlenen Bulgaristan uyruklu 5 kişi yakalandı.

Bursa Polisi

Alınan bilgiye göre, Bursa Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Setbaşı semti ile Uluyol Mahallesi ve Osmangazi Metro İstasyonu yanındaki ATM’lere düzenek yerleştirildiğini tespit etti.

Bulgar Bankası


ATM kameralarını inceleyen ekipler, şüphelilerden birinin kart kopyalama mekanizmasını yerleştirirken deneme amaçlı kullandığı kartın bir Bulgaristan bankasına ait olduğunu belirledi. Çevredeki otellerde konaklayan Bulgaristan uyruklu kişileri araştıran ekipler, birlikte hareket eden 5 şüphelinin isimlerine ulaştı.

Eskişehir’de yakalandılar

Yaklaşık 6 ay süren teknik ve fiziki takip sonucu Eskişehir’de bir otelde bulundukları tespit edilen şüpheliler Nikolay Valentinov G., İvan S., İvan Dimov İ., Krastyu Valentinov K. ile Miroslav Atanasov G. gözaltına alındı. Şüphelilerin kaldıkları otel odaları, araçları ve üstlerinde yapılan aramada, kart kopyalama ve dijital aparatlar, kamera düzenekleri ile dizüstü bilgisayar ele geçirildi.

Adliye’ye sevk

Bursa, Eskişehir, Kocaeli, Sakarya ve Çorum’da konakladıkları ve kart kopyalama işlerine karıştıkları tespit edilen şüpheliler, emniyetteki işlemlerinin ardından “banka ve kredi kartlarını kötüye kullanmak” suçundan adliyeye sevk edildi.


Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

13 − nine =