Sağlık-Spor

52. Uluslararası Dan Kolov-Nikola Petrov Güreş Turnuvası

Uluslararası Dan Kolov-Nikola Petrov Büyükler Güreş Turnuvası’nın son gününde, Türkiye, 1 gümüş ve 6 bronz madalya elde etti.

Bulgaristan‘ın başkenti Sofya‘daki Universiada Spor Salonu’nda, bugün yapılan müsabakalarla son eren turnuvada, Türk Milli Takımı’nda, serbest stil 97 kiloda Rıza Yıldırım, Azeri rakibine tuşla yenilerek Gümüş madalya kazandı. 65 kiloda Bulgar rakibini mağlup eden Servet Coşkun, 70 kiloda Romen rakibini yenen Yakup Gör ve 97 kiloda Romen rakibi karşısında galip gelen İbrahim Bölükbaşı, bronz madalyanın sahibi oldu.

Grekoromen güreş 66 kiloda Samet Abdul Günal, Tunuslu rakibini, 85 kiloda ise Ahmet Yıldırım, Bulgar rakibini yenerek bronz madalya elde etti.

Bayanlarda 63 kiloda Buse Tosun, Brezilyalı rakibini yenerek bronz madalya kazanan diğer bir isim oldu.

34 ülkenin katıldığı turnuvada, serbest, grekoromen ve bayanlar olmak üzere 3 dalda mücadele eden Türkiye, 4 altın, 4 Gümüş ve 8 bronz olmak üzere toplamda 16 madalya kazandı.

Serbest stilde 21 ülkenin katıldığı turnuvada Türk Milli Takımı, Azerbaycan, Bulgaristan, Polonya ve Rusya‘nın ardından 5. sırada yer aldı.

Bayanlarda ise 14 ülke arasında Türkiye, Rusya‘dan sonra ikinci oldu.

22 ülke takımının mücadele ettiği grekoromen stilde ise  Türkiye, Bulgaristan, Ukrayna, Ermenistan ve Rusya‘nın ardından 5. sırayı elde etti.

 

– Serbest Güreş A Milli Takımı Antrenörü Adem Bereket

Serbest Güreş Milli Takım Antrenörü Adem Bereket, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Güzel bir turnuva geçirdik. A Milli Takım’daki en iyi çocukları getirdik. Bir ay sonra Finlandiya‘da yapılacak Avrupa Şampiyonası’nda en az 3-4 madalya almak istiyoruz” dedi.

Bayan Milli Takım Antrenörü Yılmaz Aslan da  Türkiye‘nin bu turnuvada rekor miktarda madalya kazandığını anlattı.

Turnuvanın Avrupa Şampiyonası öncesi iyi bir deneyim olduğunu kaydeden Aslan, “Ben de Bulgaristan doğumluyum ve bu turnuvada 1984 yılında ikinci olmuştum” ifadesini kullandı

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

two − 2 =